Ще търсим варианти за повишаване на КП
.jpg)
Стъпвайки на отчетената миналогодишна
дейност в първична извънболнична медицинска помощ, специализирана извънболнична помощ, отчетените медико-диагностични дейности и гласуваното от Народното събрание увеличение на бюджетите на тези дейности, БЛС смята, че има достатъчно финансови възможности за правене на политики и повишение на цени в тези направления.
Разбира се, предложението за ръст на цените от страна на БЛС не е еднакво за всички дейности, а е базирано на определени политики, които БЛС ще настоява да бъдат следвани. Те са основани на проблемите, с които се сблъсква българското общество в системата на здравеопазването.
Един от тези тежки проблеми е в сферата
на детското здравеопазване, изразяващ се във все по-малък интерес за специализация по Педиатирия и все по-нисък интерес от страна на ОПЛ за работа с деца поради тежестта и спецификата на тяхното обслужване. Ето защо, предложението ни включва приоритетно увеличение на цените с по-голям от средния процент за капитация и медицински дейности при децата, което формира допълнително увеличение в частта детско здравеопазване в ПИМП от около 23 млн. лв.
Вторият приоритет, който БЛС ще защитава
през политиката с ръст на цените, е наблюдението на полиморбидните пациенти или т. нар. диспансеризация. Тук формираното допълнително увеличение е около 25 млн лв.
По отношение на СИМП, УС на БЛС счита, че за поредна година има възможност да се постигне повишаване на цените на медицинските дейности. И тук, както и при ПИМП, БЛС не предлага еднакъв процент на увеличение за всички дейности, а отново се следва конкретна политика, в която има заложени определени приоритети. Или: запазва се тенденцията за по-високо заплащане за преглед при педиатър. Заради нежеланието и липсата на интерес към работата в ЛЛК се акцентира и върху увеличаване на цените по отношение експертизата за временна неработоспособност. Предлага се също и увеличение на цените във физиотерапията.
При МДД с предвиденото увеличение на бюджета,
БЛС предлага повишаването на цените приоритетно да бъде насочено към образната диагностика, която изисква скъпа и трудна за поддържане апаратура, а в същото време има най-висока диагностична стойност. Приоритетно увеличение на цените БЛС предлага и при изследванията за микробиология и патоанатомия.
Важно е да подчертаем, че предложенията на БЛС са съобразени изцяло с възможността да бъдат подсигурени тези средства на базата на необходимите количества и обеми спрямо изпълнението на бюджета от миналата година.
Управителният съвет на БЛС е изключително
притеснен по отношение на частта Болнична помощ, имайки предвид проблемите, пред които са изправени болниците: от една страна нарастваща инфлация, увеличаващият се натиск от страна на медицинския персонал за повишаване на трудовите възнаграждения, свързан с увеличената минимална работна заплата, а от друга страна, неразплатените средства в размер на 146 млн. и гласувания бюджет, който номинално е увеличен спрямо 2024 г., но реално е равен и дори по-нисък от касовото изпълнение.
Истината е, че влизайки в преговорите,
НЗОК и БЛС не разполагат с реален финансов ресурс за осъществяване на политики, увеличаване на цени и включване на нови дейности. Нещо повече: съществува опасност и е налице притеснение, изобщо да бъде изплатена в пълния й размер и оказаната болнична медицинска помощ за 2025 г. Ето защо, алармирайки обществото за този проблем, минималното условие, за което БЛС ще настоява, е да бъде гарантирано заплащането на извършената дейност през 2025 г.
Разбира се, запазваме си правото в разговорите
с Касата и заедно с всички заинтересовани страни, болнични сдружения и организации, да търсим варианти и възможности и за повишаване на цените на медицински дейности в БП.

НЗОК да припознае акушерките в договарянето

Кадровият дефицит сред акушерките е налице
За да променим това, има нужда от конкретни действия и промени в здравната система още сега, казват от БАПЗГ

Интересът на българите към лечение в чужбина се увеличава
Все по-често ставаме свидетели на хора, които събират средства, за да се лекуват в чужбина. Увеличава ли се интереса на българските пациенти към лечението зад граница, защо, попитахме Звезделина Лютфи.

Подкрепям въвеждането на ясни критерии за качество

Да бъдем страна в договорния процес

НЗОК кани на среща медицинските сестри

Когато се наложи да постъпим в болница

БЛС пак иска още пари

Сестринските практики да се финансират
