Тръмп готви мита за фармацевтичния сектор

Желанието му да има повече
производство на медикаментни в САЩ е един от мотивите му за налозите. Страната е най-големият купувач на фармацевтични продукти. Въпреки това, някои от най-крупните страни износителки може да предпочетат да преглътнат допълнителните разходи, вместо да преместят производствата си. Индия, например, е един от най-мащабните износители на генерични лекарства за САЩ.
По отношение на стойността в долари,
това е 6% от вноса на САЩ, според бележка от секторния икономист на ING Дидерик Стадиг. Става въпрос за по-евтини копия на оригинални медикаменти, които използват същите съставки като защитените първоначално с патенти. „Смятаме, че е малко вероятно най-големите индийски производители на генерични лекарства да преместят част от производството си в САЩ, защото производството в Индия е по-евтино", каза Стадиг.
От друга страна, европейските компании,
произвеждащи не генерични, а оригинални фармацевтични продукти, обикновено работещи с по-високи маржове, биха могли да видят инвестирането в производство в САЩ като жизнеспособна алтернатива. Според икономиста "това би довело до по-малко фармацевтично производство в Европа. На свой ред това може да струва работни места и да попречи на икономическия растеж". Европейските държави, които са най-изложени на потенциалните мита от САЩ, са Ирландия, Германия и Швейцария.
Холандия, Италия и Белгия също изнасят
значително количество медикаменти за Съединените щати. Същевременно, основни играчи в сектора, включително Novo Nordisk, Bayer и Sanofi, участваха в разговор с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен във вторник сутринта, обсъждайки последиците от търговските мерки на Тръмп.
Длъжностни лица в разговора предупредиха,
че потенциалните мита върху фармацевтичния сектор могат да навредят както на европейските, така и на американските пациенти, като нарушат глобалните вериги за доставки и намалят наличността на жизненоважни лекарства. Европейската комисия изрази своя интерес към преговори за решение с администрацията на САЩ, като подчерта важността на един по-кооперативен трансатлантически фармацевтичен пазар.

ЕК разреши лекарството за Алцхаймер

Германски лекар e обвинен в убийства на пациенти

Над 700 случая на морбили в САЩ

Тръмп намалява цените на лекарствата

СЗО обсъжда стратегия по геномика и прецизна медицина

Стотици фалшификати на Оземпик в САЩ

Нови карти за кърлежовия енцефалит в ЕС

13.5% ръст на износът на лекарства от ЕС

Жена преживя четири месеца със свински бъбрек
