Управлението на ВМА е без нарушения
Проверката на управлението на ВМА е извършена от Дирекция „Вътрешен одит" към Министерство на отбраната. В доклада се посочва, че са били променени редица неизгодни договори, които са били заварени, както и че са били предприети стъпки за намаляване на дълговете на болницата с цесия в рамките на 52 млн. лв.
Наред с това обаче военното министерство отправя
и забележки към управлението на болницата – че не са реализирали предвидените приходи, направени са необезпечени разходи, има нарушения при търгове. Нo oт военна прокуратура оборват направените констатации в одита на министертвото. На практика голяма част от забележките са следствие на правилата в системата и на обективни причини, а не на пропуски в мениджмънта на болницата, става ясно от думите им.
ВМА няма как да носи вина за нереализирането на приходите си, защото не ги задава еднолично. Това е част от бюджетна процедура, в чието изготвяне участват министерствата на финансите и на отбраната, казват от прокуратурата. От там допълват още, че най-голяма част от неизпълнението им е през 2016 г., когато е имало забавяне на превеждането на приходи от министерство на отбраната.
Според военното ведомство е било грешка също, че
болницата е поемала финансови задължения на база бъдещи трансфери от здравната каса. Без това обаче ВМА е трябвало да спре да работи, констатират от ВП. От там добавят, че в доклада на министерството има препоръки да се предприемат и действия, които вече са били факт - например анализ на разходите на ВМА и структурите за "абонаментна поддръжка с цел икономия на средства при запазване на качеството на дейността" на болницата.
Няма нарушения и при провеждането на търговете,
категорични са от военна прокуратура. Според одитния доклад на министерство на отбраната участниците в обществена поръчка е трябвало да предоставят заверено копие за данъчна регистрация и булстат. От прокуратурата обаче опровергават констатцията. Според законите подобно изискване има не към участницте, а към изпълнителите, обясняват те.
От военната прокуратура опровергават и забележките за липса на отчетност за разходите за пране и химическо чистене след 2014 г. Причината е, че от външни услуги те са започнали да се извършват от персонала на болницата, с което цените им са паднали над 10 пъти – от 1 милион на година до 135 хил. лева, констатират от ВП.
Оттам са категорични, че няма забавяне и при
предоговарянето на цените за храна в болницата, каквото е обвинението на военното министерство. Договорите са променени в най-ранния момент, в който законът го позволява, тъй като не винаги е възможно сключването на анекс, обясняват от военното обвинение.
Констатациите на военна прокуратура по одитния доклад на министерство на отбраната са 11 страници. В крайна сметка заключението е, че няма допуснати нарушения и ощетяване на болницата от мениджмънта й, за да се образува досъдебно производство по случая. Въпреки това спекулациите не спират.
Проблем с Е-бележките за учениците
Забраниха продажбата на вейпове на непълнолетни
4300 с достъп до ездраве
МЗ купува онкоапаратура за 14 болници
Заплатата за сестра в градина и болница еднаква
Мобилни екипи помагат за достъп до е-здравното досие
МС ще обжалва решението на СГП за "Мама и аз"
500 влязоха в здравните си досиета за ден
"Св. Георги" с 12 млн. печалба
Приходите в болницата и ДКЦ-то към нея са за 152 млн., а разходите за 139 млн. показва официалният отчет