Разширяват ваксинацията срещу HPV
.jpg)
В нея се предвижда имунизациите да
продължат да обхващат момичета на възраст от 10-14 години, но ще има и поетапно разширение на целевите групи с още три. За първи път от тази година ще се включват ваксини и за момчета на същата възраст. За момичета от 15 до 17 години това ще стане през следващата, а до 21 години през 2029 г.
Целта на промените е да се подобри
профилактиката на раковите заболявания, причинявани от HPV. Заложено е поетапно нарастване на броя на ваксинираните от 27 557 души от целевите групи през 2025 г. до 174 932 през 2030 г.
Планирано е провеждането на национални
информационни кампании, както и на съвместни инициативи с образователния сектор, регионални организации, администрации за ползите от ваксинацията срещу HPV, а именно предотвратяване на раковите заболявания, причинени от HPV.
Имунизациите срещу HPV се финансират от
държавата, но се реализират чрез помощта на здравната каса. Реално фондът заплаща на личните лекари, които ги извършват на желаещите хора. Така достъпът до ваксините е най-лесен и широк за всички целеви групи.
Ракът на маточната шийка е второто по честота
новообразувание сред жените, живеещи в развиващите се региони. В европейския регион на Световната здравна организация (СЗО) през последните 30 години честотата на смъртните случаи от РМШ е спаднала в повечето развити страни, предимно благодарение на програмите за скрининг и лечение.
През този период смъртността е намаляла значително
за жените от всички възрасти (с до 31 %) и дори подраматично за жени над 65 години (с до 48 %). За жени на възраст под 65 години смъртността е спаднала с до 23%. Въпреки тези постижения днес 1 на 25 000 жени умира от РМШ в европейския регион на СЗО, а диагнозата остава второто по честота новообразувание сред жените на възраст 15 - 44 години. С оглед на технологиите и нивата на развитие в региона, жените имат право да бъдат защитени от болестта, каквато възможност дават ваксините.

Спад в психичното здраве на децата

Тезата, че парите в здравеопазването са малко, е несъстоятелна

Новите цени са твърде закъснели

Проверяват хосписи и старчески домове

Без почасово посещение в яслите

Удължават литературния конкурс за ваксините

Притеснени сме от противопоставянето

Фелдшерите подкрепят медицинските сестри

Близо 8.5 млн. ваксини в НЗИС
