Как не зачитаме медицинските специалисти

Медицинските сестри са сред най-дефицитните специалисти у нас, а въпросите защо това е така не спират да ни занимават. Една от причините за това е отношението към тях и труда им, категорини са от синдкат „Подкрепа" и дават за пример актуална ситуация от община Стрелча.
В следващите редове Медицинска федерация на КТ „Подкрепа" ще ви запознае с един от многото примери, заради които проблемът с недостига на медицински сестри у нас е все по-осезаем и все по-трудно разрешим. В основата на този проблем стоят множество фактори, но сред тях безспорно първенство има ежедневното потъпкване на елементарни трудови права и липсата на достойно отношение към труда на медицинските специалисти.
На 4 април 2025 г. кметът на Община Стрелча,
Георги Павлов, издава Заповед № 252, с която възлага на две медицински сестри, работещи в детска градина в град Стрелча, да се явят в извънработно време в неделя, 6 април 2025 г., на градския стадион в град Стрелча и да осъществят дежурство от 10:00 до 18:00 часа като осигурят медицинско обезпечаване на насрочения футболен турнир по повод Международния ден на ромите. В заповедта изрично се посочва, че за това свое дежурство те ще бъдат „компенсирани" с отпуск. Поради съмнение относно законосъобразността на издадената заповед е потърсено съдействие от Медицинска федерация на КТ „Подкрепа". Още в същия ден, 4 април 2025 г., Медицинска федерация изготвя и изпраща писмено възражение до кмета на Община Стрелча с подробни и детайлни разяснения относно обстоятелството, че така възложеното дежурство се явява извънреден труд. Кметът на Община Стрелча е приканен да отмени издадената заповед като незаконосъобразна и да издаде нова такава на основание чл. 144 от Кодекса на труда (КТ) за полагане на извънреден труд, респ. да заплати за същия възнаграждение в увеличен размер по реда на чл. 262 от КТ. На медицинските специалисти също са разяснени техните права и задължения, вкл. разпоредбата на чл. 148 от Кодекса на труда, според която „работникът или служителят има право да откаже полагане на извънреден труд, когато не са спазени правилата на този кодекс, на друг нормативен акт или на колективния трудов договор".
На 8 април 2025 г. - денят след професионалния
празник на здравните работници, на едната от медицинските сестри е връчено предизвестие за прекратяване на трудовия договор, независимо от факта, че тя все пак е изпълнила неправомерната заповед и е положила нерегламентиран извънреден труд. Да, прекратяването ще е законосъобразно, защото потърпевшата е с придобито право на пенсия за осигурителен стаж и възраст и правоотношението с нея ще бъде прекратено на това основание, но като оставим настрана този формален аспект в действията на кмета Георги Павлов, няма съмнение, че причината за уволнението на медицинската сестра е обстоятелството, че тя си е позволила дързостта и се е осмелила да потърси гарантираните й от закона права и да защити своето достойнство. Използвайки позволено от закона средство, кметът на община Стрелча цели и демонстрира показна саморазправа, която да послужи за назидание на всеки крепостен служител в подопечната му община. Така в България се демонстрира власт и статут на богопомазан, недосегаем и стоящ над закона и моралните норми управник. Така в България се „поощряват" и малкото останали медицински специалисти, които въпреки пенсионната си възраст не щадят силите си да са в полза на обществото. Вместо коментар можем само да се помолим Бог да пази България!
Росица Шуманова-Палешникова
Председател на Медицинска федерация „Подкрепа"

Водещ американски учен с лекция в МУ-Варна

Заплащането създава конфликти в системата

Ковид се увеличава

Taксата за ден болнично лечение става 1 лв.

Задължителната ваксинация у нас на 95%

Промяна в длъжностите в РЗИ

Безплатни прегледи за рак на гърдата в София

12 двойки одобрени за инвитро в София

И УМБАЛ „Свети Георги" с бизнес награда
