Търсят нов подход при хроничните болести
Основната задача на новата комисия ще бъде да идентифицира иновативни пътища за промяна на кривата с причините за най-много смъртни случаи в света и намалената продължителност на живота на милиони хора. Във фокуса й ще е поставена подкрепата на различните политики в сферата на сърдечносъдовите заболявания, рака, диабета, респираторните и психичните проблеми, насилието, съобщават от СЗО.
Всяко година близо 40 милиона души загиват
от хронични заболявания в света. На практика те съставляват 70% от всички смъртни случаи, отчитат здравните експерти. Около 15 милиона от тях са при хора между 30 и 69 години. Страните с ниски и средни доходи, като България, са засегнати още повече от този проблем. В тях смъртните случаи от хронични заболявания са около 80% от всички.
През миналата година у нас са починали 101 хил.
души от незаразни заболявания, което е представлявало 95% от всички смъртни случаи, показват още данните на СЗО.
Заради фаталните последици на хроничните болести още през 2015 г. световните лидери се обединиха около задачата да намалят преждевременните смъртни случаи с една трета до 2030 г. Мерките обаче не са достатъчни. Спешно се нуждаем от нови подходи, ако искаме да спрем загиването на хората от хронични заболявания, казва д-р Тедрос Аданом Гебрейесус, генерален директор на СЗО. Темата и резултатите от работата на новата комисия ще бъдат предмет на объждане още в края на месеца и следващата година.