Да се прецизира за кои неосигурени ще плаща държавата
Идеята на министър Петров за формиране на специален фонд, който да заплаща на изпълнителите от извънболничната медицинска дейност за оказаната медицинска услуга на неосигурените пациенти е добра, само ако се отнася за доказано социално слаби здравно неосигурени лица. Факт е, че за оказаната медицинска помощ на такива пациенти, общопрактикуващите лекари и специалистите от СИМП не получават заплащане от здравната каса.
Заради това обслужването остава да е за сметка на лекарите,
от което се трупат непокрити разходи за лечебните заведения. Добре е да се прецизира кои от здравно неосигурените лица ще се ползват от този фонд, за да не се получи обратен ефект и да подейства демотивиращо за пациентите, които се осигуряват сами.
Като управител на ДКЦ, ситуирано в район на Варна с преобладаващо население с нисък социален статус и неосигурени пациенти, мога да посоча, че средно годишно около 10 000 лв. са незаплатените прегледи и изследвания на здравно неосигурените лица.
Няма как да върнем пациент, често медицинската помощ е неотложна.
Подобна е ситуацията и при другите лечебни заведения. Отказът от преглед на здравно неосигурено лице, често е причина и за агресивно поведение на близките му.
Може би е добре, социално слабите пациенти, които не са в състояние да се осигуряват здравно, да получават удостоверение за това от общинските власти. След преглед, лекарят оказал медицинска помощ ще предвиди искане за заплащане на дейността от съответния фонд.
Проблем с Е-бележките за учениците
Забраниха продажбата на вейпове на непълнолетни
4300 с достъп до ездраве
МЗ купува онкоапаратура за 14 болници
Заплатата за сестра в градина и болница еднаква
Мобилни екипи помагат за достъп до е-здравното досие
МС ще обжалва решението на СГП за "Мама и аз"
500 влязоха в здравните си досиета за ден
"Св. Георги" с 12 млн. печалба
Приходите в болницата и ДКЦ-то към нея са за 152 млн., а разходите за 139 млн. показва официалният отчет