Нужен е финансов контрол в болниците

Нужно е да има финансов контрол на средствата за болнична помощ, които дава здравната каса. Това смятат над 90% от читателите на Clinica.bg, които са участвали в анкетата на здравния сайт. За съжаление обаче поне за момента такъв не се предвижда.
Над 4.1 млрд. предвижда да плати здравната каса на болниците през тази година, показва законът за бюджета на фонда, който бе обнародван днес. Това представлява почти половината от бюджета на фонда за тази година.
Затова през март, докато се депутатите
обсъждаха бюджета на здравната каса, clinica попита своите читатели дали смятат, че трябва да се въведе механизъм за финансов контрол на болничната помощ. От 6 март досега в анкетата участие са взели 459 души, като 416 от тях или над 90%, са на мнение, че такъв контрол е нужен. Едва 30 смятат, че той е излишен, а 13 нямат позиция.
Въпреки това вероятността за въвеждане на
ефективен контрол в болничната помощ засега остава мъглява величина. Това е така, защото от закона за бюджета отпадна механизмът, който предвиждаше при опасност от надвишаване на определената макрорамка, след средата на годината касата да може еднолично да въведе намаляване цените на КП. За сметка на това законодателите заложиха контролът за поредна година да се договаря между здравната каса и Българския лекарски съюз, но опитът досега показва, че съсловната организация не приема мерките, които се предлагат. Това означава, че вероятността да не се постигне работещ механизъм през тази година отново е близка до 100%.
Освен че постигането на работещ контрол
с договаряне със съсловната организация, която защитава съвсем други интереси, е малко вероятно, тази стъпка поставя в привилигеровано положение болниците спрямо всички останали дейности и продукти, които плаща касата. За извънболничната помощ, изследванията, лекарствата, медицинските изделия действат регулативни стандарти или лимити на плащанията, над които финансиране от страна на НЗОК през съответната година няма. На практика изключение от това правило има само за болниците, които в същото време консумират и половината от ресурса на фонда – 4 млрд. лв. за 2024 г. от 8 млрд. общо. За тази година, без контрол, очакванията ще са аналогични – поне 4.5 млрд. от общо 9 млрд. В същото време удовлетвореността на пациентите от години е ниска, а здравните ни показатели като смъртност, предотвратима смъртност, преживяемост и т.н. са сред най-ниските в ЕС.

Спешно да помогнем на Ники

НЗОК да припознае акушерките в договарянето

Затвориха педиатрията в Ловеч

Нов център за деца с увреждания

Горещ телефон за ваксините в Ловеч

Акушерки от София влизат в Родилното на Перник

Изписаха още трима от инцидента в Кочани

Кадровият дефицит сред акушерките е налице
За да променим това, има нужда от конкретни действия и промени в здравната система още сега, казват от БАПЗГ

Незаконни манипулации с ботулинов токсин
