ИСУЛ възстанновява и алогенните трансплантации

Алогенните костно-мозъчни трансплантации при деца в ИСУЛ също се възобновяват, съобщиха от лечебнното заведение днес. С това пълното портфолио за лечение на онкохематологични заболявания в болницата се възстановява.
Костно-мозъчните трансплантации в ИСУЛ бяха спрени през 2023 г. заради липса на персонал. През миналата година в болницата бяха възстановени автоложните вливания на стволови клетки на деца, при които материалът се взема от същия пациент. За 2024 г. в клиниката бяха осъществен пет такива трансплантации.
Сега в болницата подновяват
и вливанията от донор, който е близък родственик – сестра, брат, майка, баща. Планирано е алогенна трансплантация да бъде извършена в началото на месец май като се очаква до края на годината броят да достигне общо пет, съобщиха от ИСУЛ.
До алогенна трансплантация
се прибягва при пациенти със злокачествени заболявания на кръвта – основно левкемии и част от лимфомите, при които има настъпил рецидив от болестта, както и при някои доброкачествени като биологична характеристика заболявания, но злокачествени като протичане, напр. тежките форми на апластична анемия, някои имунни дефицити, някои метаболитни заболявания.
В България при децата най-често
алогенни трансплантации се прилагат при пациенти с левкемии и лимфоми. „Процесът при алогенните трансплантации е дълъг, сложен и подчинен на определен алгоритъм. Това е обаче единственият метод за пълно излекуване на деца, при които е настъпил рецидив на основното заболяване. Затова съм много щастлива, че имаме възможност да възстановим извършването на алогенни трансплантации в нашата клиника, която е най-голямата в България", обяснява доц. Боряна Аврамова, началник на Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ".

Три нови трансплантации

Майка дари бъбрек на дъщеря си

Донорството не е политически залог

БЛС подкрепя ръководството на ИАМН

Исканията за смяна в ИАМН се политизираха
След пациентските организации и ПП-ДБ призовава министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов да освободи директора

Правим регистър за пациенти с мозъчна смърт
По този начин искаме да видим какви са потенциалните донори в страната от всички лечебни заведения, казва Иванка Динева

Донорството е функция на здравната ни система
Овластените чиновници не желаят да променят нормативната рамка така, че да има повече трансплантации, смята Георги Пеев

Пациенти поискаха нов директор на ИАМН

Над 60% от българите за донорството
За подпомагане на трансплантациите до края на годината ще бъде завършен специализирания софтуер за избора на потенциални реципиенти на органи
