Биомаркерите да са достъпни за онкоболните
.jpg)
Амбулаторна процедура 43 многократно
е предлагана за обсъждане в заседанията на Надзорния съвет на НЗОК, но до момента нито веднъж не е била разгледана от членовете му. Ние от Сдружение за развитие на българското здравеопазване се надяваме въпросът с достъпа до биомаркерна диагностика за пациенти с онкологични заболявания да бъде решен в полза на пациентите, така, че да не се налага те да заплащат непосилни за тях суми, за да могат да получат съвременно лечение.
Както и преди сме подчертавали в становищата
си, избраният модел на заплащане на биомаркерната диагностика като медицински изделия, заложен във вече гласувания на второ четене Законопроект за бюджета на НЗОК, е изцяло погрешен и това за пациентите с онкологични заболявания означава, че НЗОК ще започне да заплаща диагностиката най-рано от началото на 2027 година, отлагайки с още две години решаването на този така наболял проблем.
Според НРД 2023-2025 подписано от БЛС и НЗОК и валидно към момента се вижда, че за пациенти с рак на гърдата които се диагностицират по Амбулаторна процедура No 44 биомаркерите се заплаща от НЗОК, като част от дейностите в рамките на амбулаторната процедура.
Съответно за пациентите с онко-хематологични
заболявания се предвижда заплащането на биомаркерите през Амбулаторна процедура No 27, което ще стане факт от влизането в сила на новия бюджет на НЗОК, най-вероятно от 1 април 2025 г. От всичко изложено дотук, ние не може да разберем защо само за пациентите със солидни тумори се налага да има различен подход, които освен това крие големи рискове от дискриминация и забавяне.
Апелираме за здрав разум от страна на членовете на Надзорния съвет на НЗОК, за да може българските онкологични пациенти да получат адекватно диагностициране и лечение още в тази календарна година.
С уважение, Боряна Ботева
Председател на УС

НЗОК да припознае акушерките в договарянето

Кадровият дефицит сред акушерките е налице
За да променим това, има нужда от конкретни действия и промени в здравната система още сега, казват от БАПЗГ

Интересът на българите към лечение в чужбина се увеличава
Все по-често ставаме свидетели на хора, които събират средства, за да се лекуват в чужбина. Увеличава ли се интереса на българските пациенти към лечението зад граница, защо, попитахме Звезделина Лютфи.

Подкрепям въвеждането на ясни критерии за качество

Да бъдем страна в договорния процес

НЗОК кани на среща медицинските сестри

Когато се наложи да постъпим в болница

БЛС пак иска още пари

Сестринските практики да се финансират
