103 лекарства са напуснали ПЛС за година

103 са лекарствата, които са били заличени от позитивния списък през 2024 г. по желание на производителите им и вече нямат регистрирана цена у нас. Това показва годишният анализ на Националния съвет по цени и реимбурсиране (НСЦРЛП).
Общо 139 са били разгледаните процедури за заличаване на лекасрства от позитивния списък, в който са регистрирани всички медикаменти, които имат право да се продават у нас. От тях обаче 23 са се преместили на свободен пазар, а 13 са били премахнати по настояване на ИАЛ или НЗОК, тъй като е имало някакви проблеми, например с наличностите им в страната.
Останалите 103 лекарства са били
заличени от позитивната листа по настояване на самите производители. Броят им е с 15% по-малък в сравнение на изтеглените по този начин лекарства през предходната година. Причините за това заличаването на цена обикновено са две - маркетингови или производствени.
Най-голяма част от лекарствата,
които миналата година са напуснали позитивния списък са били за онкологични заболявания, антинеопластични и имуномодулиращи средства, показват наблюденията на НСЦРЛП. Това потвърждават и наблюденията на самите онколози, които заявиха пред clinica, че се наблюдава ръст на липсата на базови химиотерапевтици и заради което се създава нов ред за финансирането им от НЗОК.
Сред другите медикаменти, които
са напуснали ПЛС са тези за захарен диабет тип 2, за сърдечно-съдови болести, психични заболявания, антитромботични лекарства, медикаменти за белодробни и неврологични заболявания. Също така ваксини, антибиотици, хормони, плазмени заместители, лекарства за урологични заболявания, за болести на храносмилателната система, липидомодифициращи средства, опиоидни аналгетици, разтвори за парентерано хранене, антиеметици и др.
За съжаление в някои случаи
отпадането на лекарства от позитивната листа води до проблеми с лечението на пациентите и то, както стана ясно, със сериозни заболявания, като онкологичните. В други случаи пък медикаментите започват да се внасят като нерегистрирани у нас на по-високи цени, отколкото са били в позитивната листа. Така не само се оскъпява терапията, но отново се и затруднява, защото редът за внос на нерегистрирани лекарства е тромав и не достатъчно надежден.

Още 16 нови лекарства в ЕС

Интересът на българите към лечение в чужбина се увеличава
Все по-често ставаме свидетели на хора, които събират средства, за да се лекуват в чужбина. Увеличава ли се интереса на българските пациенти към лечението зад граница, защо, попитахме Звезделина Лютфи.

НЗОК кани на среща медицинските сестри

БЛС пак иска още пари

МЗ удължава забраната за износ на инсулин

МЗ ще купува апаратура за телемедицина

НЗОК ще има и втори подуправител

Депутатите без въпроси към здравния министър

Помощник фарамцевтите искат промени
Съсловната им организация настоява да се регламентира тяхната дейност в съответствие с европейските и световните стандарти
