Нерегулираните лекарства са сериозен риск

Въпреки това редица лица,
компании и клиники предлагат нерегламентирани лекарствени продукти директно на пациентите, често когато има малко или никакви доказателства, че те действат или са безопасни. Някои от нерегламентираните продукти в ЕС се продават като терапии с дендритни клетки, които използват вид имунни клетки за атакуване на ракови клетки.
Властите предупреждават обществеността,
че нерегламентираните продукти могат да изложат пациентите на риск, като предизвикат сериозни странични ефекти и същевременно не осигурят ползи за пациентите. Освен това нерегулираните лекарствени продукти представляват значителни рискове, свързани с качеството, поради липсата на строг надзор и спазване на нормативните изисквания в производствения процес, което може да доведе до замърсяване, несъответствие в състава на продукта и неправилно съхранение. Пациентите могат също така да бъдат изправени пред значителни финансови разходи и емоционален стрес от неефективно или вредно лечение.
Важно е на пациентите да се предлагат само
лекарства, включително терапии с дендритни клетки, които са разрешени или одобрени от регулаторен орган. От обществеността се изисква да съобщава за всички подозрителни случаи на своите национални компетентни органи.
Най-често нерегулираните продуктите се продават на уебсайтове или в социалните мрежи като последна надежда, като се използват притесненията на пациентите и техните семейства.
Националните органи предприемат действия
за спиране на такива продажби в някои случаи включват полицията. „Ако на вас или на член на семейството са ви предложени нерегулирани лекарствени продукти за модерна терапия (лекарство, основано на клетки, тъкани или гени), консултирайте се с официални и надеждни източници, като ЕМА или вашия национален компетентен орган, за да потвърдите, че употребата му е одобрена за предвиденото терапевтично показание", казват от ЕМА. Те съветват още хората да се пазят от лечения, рекламирани онлайн и в социалните медии, както и да обсъждат потенциалното лечение с квалифицирани специалисти.

Още 16 нови лекарства в ЕС

Десет пъти повече морбили в Европа

Интересът на българите към лечение в чужбина се увеличава
Все по-често ставаме свидетели на хора, които събират средства, за да се лекуват в чужбина. Увеличава ли се интереса на българските пациенти към лечението зад граница, защо, попитахме Звезделина Лютфи.

НЗОК кани на среща медицинските сестри

САЩ в повратна точка за морбили

БЛС пак иска още пари

МЗ удължава забраната за износ на инсулин

Намаляването на полово предаваните инфекции e в риск

САЩ премахва синтетични оцветители за храни
