Коментари

Застрашена е националната ни сигурност

06-10-2017 08:33
Решението е отмяна на търговския статут на болниците, казва д-р Камен Данов Застрашена е националната ни сигурност
Clinica.bg

press@clinica.bg
Състоянието на областните клиники в страната продължава да се влошава. След болницата в Ловеч, сега на нокти е изправена тази във Враца. В подобно състояние са и лечебните заведения в Ст. Загора, Бургас, Видин и много други места. Защо се стигна дотук, има ли полезен ход държавата и кой е той, попитахме д-р Камен Данов, председател на Медицинската Федерация към КТ „Подкрепа".

Проблемът е дългогодишен, за съжаление тези болници са обект на престъпно управление отдавна. Договорите, които са сключени за външни услуги и налагането на схемата с инвазивните кардиологии, обричат държавните лечебни заведения. Това става, когато на територията на държавната болница функционира второ лечебно заведение, което обикновено няма договор с касата, но първото се задължава да му изплаща ежемесеен дивидент, независимо от размера на преминалите пациенти по НЗОК. Често пъти дивидентът е несъразмерен и лихвите, които се посочват при забавяне на плащането са по-големи от стандартната банкова лихва. В ловешката болница също бе установено наличието на подобна схема за източване. Отделно сключването на множество неизгодни договори за външни услуги и


не доброто управление на човешките ресурси


водят до лошите резултати на болниците. Когато хората нямат възможност за развитие, нито бонуси за повишаване на квалификацията, те напускат и си търсят друга работа. Често пъти напускат не само заради заплащането, но и заради микроклимата. Има един такъв проблем – така наречената феодализация в лечебните заведения, началници на клиники феодализират самото лечебно заведение и тогава не може да дойде пациент в болницата без да е минал през частния му кабинет или началникът не харесва някой в клиниката и го тормози. Напускат един-двама-трима, но началникът седи, а директорът не предприема нищо, защото това са допълнителни главоболия. Тогава намаляват и приходите по здравна каса.


Самият статут на болниците – търговски дружества,


също е проблем. На всеки човек му е ясно, че социална дейност, каквато е здравеопазването, не може да бъде обект на търговски отношения на държавно ниво. Още Хипократ е казал – ще взема полагащото ми се за работата, която съм свършил, но при търговското дружество има печалба, а това е сбъркан вариант на отношения. Болниците трябва да бъдат публични, ако изпълняват своята функция с оглед интереса на обществото. Защото социумът има един интерес, търговецът – друг, и той е различен от този на обществото. Когато човек е болен от нещо, неговият интерес е да получи най-добрата грижа, когато имаме търговско дружество, там интересът е печалбата и добрите финансови резултати. Това, че държавните болници са търговски дружества е тежък изначален проблем, а лошото им управление и поставянето начело на неподходящи хора са другите причини за състоянието им.


И ето ви го резултата – структуроопределящи болници,


каквито са всички областни болници, макар че са част от националната сигурнист, са поставени в патова ситуация. Защото сега какво се случва във врачанската болница – в реанимация няма хора, неонатологията е пред закриване, ако стане тежка катастрофа в региона къде ще се закарат пострадалите – в Монтана, където нещата също не са добре или в Лом, където масово напускат колегите.

Решението според мен са законодателни промени. Трябва да има изначална смяна на закона за лечебните заведения, да се опише как едно търговско дружество може да се национализира и пак държавата или общината ще му е собственик, но то вече да не е търговско дружество и държавата да се ангажира за своите работещи, а оттам и за пациентите.


Големият брой на лечебните заведения също е грешка,


защото са парадоксално разпределени. Има струпване на болници в определени места, особено в столицата, и липса на такива в други градове. Във Враца колко лечебни заведения освен държавната болница могат да ви окажат комплексна медицнска помощ – няма други. Но в София, не може да ги изброите. Означава ли това, че всеки човек от Варна, Враца трябва да се вдигне и да се лекува в София. Още много болници са в положението на тази във Враца. Това е следствие на нерешните прбеми през годините, защото те са отлагани, но колкото повече се отлага операцията на един тумор, толкова по-голяма е кръвозагубата накрая, когато се изрязва. Същото е и тук.


Ние трябва да започнем преструктурирането,


това е горчиовто лекарство, което трябва да се изпие и то трябва да започне с премахване на търговския статут на държавните болници. Частните могат да го запазят, защото е ясно, че те са направени с цел печалба. Няма какво да се лъжем, едва ли има човек, който да реши да инвестира няколко милиона за обществена полза. Но държавните изпълняват и социални функции, кой приема неосигурени пациенти, клошари и психично болни – само болници като Пирогов. Но съответно те трупат дългове и става нещо много тежко. Ние сме изправени пред една катастрофа, която се отразява на националната сигурност, за съжаление колегите вече емигрират в съседни страни като Румъния, защото заплатата им там е няколко хиляди евро.


Имаме нужда и от нов вид структури – за терминално

болни хора, и КТ „Подкрепа" искаме да повдигнем този въпрос отново. Защото виждаме как тече една кампания за лекарски грешки, но това не са лекарски грешки, а наличие на организационни проблеми. Един терминално болен пациент не е починал, защото някой не го е приел в Пирогов, а защото от това заболяване винаги се умира. Но на него не му е оказана човешка грижа, в болницата няма психолози, а в католическите държави има дори свещеник, който пита дали пациентът иска да разговаря с него. Това у нас го няма, ние нямаме структура, която да обгрижва терминално болни. Един човек с напреднали метастази винаги ще умре, въпросът е къде, трябва да има места, които да предлагат обезболяване, имунотерапия, където да има психолози, които да поговорят с близките, дори свещеник да има и пациентът да си отиде нормално.


 Катя Ивкова с предложение пред Съвета на здравните министри

Катя Ивкова с предложение пред Съвета на здравните министри

Тя настоя за баланс в две евродирективи, едната е за каечеството и безопасност на органите за трансплантация, съобщиха от МЗ
Властови дисонанс в здравеопазването

Властови дисонанс в здравеопазването

Докато ресорният министър зове за ограничаване на болничната помощ, от парламентарната група на партията искат (не)волен ръст на разходите за нея
Когато боледуваме от варицела, вирусът остава в нас и може да се реактивира

Когато боледуваме от варицела, вирусът остава в нас и може да се реактивира

Да се проследи при кои общопрактикуващи лекари има много заболели от менингит, които по документи са имунизирани, казва проф. Ива Христова
Проверяват болници за смъртта на бебе и родилка

Проверяват болници за смъртта на бебе и родилка

В лечебните заведения в Сливен и Търговище влизат инспектори на ИАМН по разпореждане на министър Катя Ивкова
Личните лекари поемат диспансеризацията за ХБЗ

Личните лекари поемат диспансеризацията за ХБЗ

Ехографското изследване обаче ще е при нефролог, предвижда проект за изменение на Наредбата за профилактичните прегледи и диспансеризацията
„НЗОК за теб“ стана на 2 години

„НЗОК за теб“ стана на 2 години

Касата отчита увеличена профилактика, скок в дигитализацията и рекорден ръст на гражданската активност, съобщиха от осигурителната институция
Приложението „еЗдраве“ с бутон за сигнал

Приложението „еЗдраве“ с бутон за сигнал

С новата функция „Публичен контрол" пациентите ще улавят фалшиви вписвания в здравните си досиета, съобщиха от Министерството на здравеопазването
МЗ готви ревизия на болничната помощ

МЗ готви ревизия на болничната помощ

Ведомството ще предостави пакет от мерки, които включват възраждане на селективното договаряне с НЗОК и преиздаване на разрешителните за дейност
Най-смелата крачка е да помогнеш на непознат

Най-смелата крачка е да помогнеш на непознат

Доброто съществува много по-често, отколкото понякога си мислим, казва старши лейтенант д-р Мартина Москова
Стартират процедура за подуправител на НЗОК

Стартират процедура за подуправител на НЗОК

Тя е за вакантното място на втори такъв, срокът за подаване на номинации е пет дни
1 2 3 4 5 ... 665 »
Видео преглед

По следите на здрaвната реформа с clinica.bg

СПРАВОЧНИК
Юни 2026 Предишен Следващ
Close Този уебсайт ползва “бисквитки”, за да Ви предостави повече функционалност. Ползвайки го, вие се съгласявате с използването на бисквитки. Политика за бисквитките Съгласен съм