Пластмасата увеличава резистентността на бактериите

Миниатюрните парченца пластмаса
представляват повърхност, към която бактериите се прикрепват и колонизират, обяснява в изявление ръководителят на изследването Нила Грос. След като се прикрепят към някоя повърхност, те създават биофилм - лепкаво вещество, което действа като щит - защитава бактериите от нашественици и ги държи здраво прикрепени.
"Установихме, че биофилмите върху
микропластмасата, в сравнение с други повърхности като стъкло, са много по-здрави и по-дебели, което пречи на антибиотиците да проникнат през щита, каза Грос.
Дори когато микропластмасата е била отстранена от епруветките, бактериите са запазили способността си да образуват по-силни биофилми, установяват още изследователите.
Наличието на пластмаса не само осигурява
повърхност за полепване на бактериите, но и води до развитието на резистентни организми", казва съавторът Мухамад Заман. Откритията са особено тревожни за хората в бедните райони с висока гъстота на населението, като например бежанските селища, където изхвърлената пластмаса се натрупва и бактериалните инфекции се разпространяват лесно, казват изследователите.
Според тях такива среди трябва да се наблюдават за свързани с микропластмасата бактерии и вируси, резистентни към антибиотици.

Спартанът лети за пострадали от Кочани
Петима тежко ранени ще бъдат транспортирани с него към български болници

Продължителността на живота в ЕС мина 81 години

Нерегулираните лекарства са сериозен риск

Шарката превзе и Европа

22 000 лекари и сестри нападнати в Италия

Международно здравно досие – иновация или илюзия
То ще ускори достъпа до тези данни и ще даде възможност за по-бързи, по-точни и по-персонализирани решения с обществена целесъобразност, казва Ивайло Петров

21 деца стигнали до болница след ледени сокове

Увеличават се случаите на морбили в САЩ

ЕК насърчава международни търгове за лекарства
