Нужно е да се повиши нивото на здравната услуга

- Д-р Стоянова, защо избрахте да станете лекар?
- Още от дете винаги съм знаела, че искам да бъда лекар. Не имало някакво колебание или дилема, каква професия да избера. Не съм от лекарско семейство, за да кажа, че това ми е повлияло.
- Защо се насочихте към тази специалност?
- Гастроентерологията е една от най-обширните и динамични специалности. Включва в себе си голям брой органи и съответно техните заболявания, предлага разнообразие от диагностични и терапевтични процедури.
- Удовлетворена ли сте от образованието си по медицина?
- Не напълно. В университета се набляга повече на теоретичната подготовка, докато практическата остава на заден план. Отделно много от учебниците, по които се учи, са морално остарели. А медицината се развива много динамично, особено в последните 20 години. Всичко това се преодолява, разбира се, стига да има желание и мотивация - има достъпна актуална научна информация на английски или други езици, възможности за стажове и практики и т.н. Просто е по-стресово например за един новозавършил лекар.
- А от сблъсъка си със здравната система?
- Смятам, че нито лекарите, нито пациентите са доволни от сблъсъка си със здравната система.
- Кои са плюсове на здравната ни система?
- Плюс е лесният достъп до специалист. В Западна Европа се чака с месеци. Имали сме неведнъж пациенти от чужбина, които идват в България да търсят медицинска помощ, за да не чакат, понякога с доста сериозни симптоми.
- А минусите?
- Минусите, за съжаление, са много и касаят както качеството на медицинската услуга, така и условията на работа на медицинските специалисти. Няма ясни правила, често липсва координация между отделните специалисти.
Съществен проблем е недофинансирането на здравния сектор и неправилното разпределение на финансите. Здравноосигурителните вноски в България са от най-ниските в Европа. Голяма част от консумативите не се покриват от НЗОК и се заплащат от пациента или в противен случай - остават за сметка на лечебното заведение. Това понякога ти "връзва ръцете" да направиш най-доброто за пациента. Също така настройва негативно пациентите, които се чудят, защо като са здравноосигурени, трябва да плащат допълнително. А истината е, че, за да се практикува добра медицина, са необходими средства.
- Смятате ли, че пациентът е поставен в центъра на системата и защо така мислите?
- Самата система е създадена за пациента и затова смятам, че замисълът е такъв. Но ако системата не функционира добре, това създава условия за пропуски.
- Бихте ли останали да работите в България? Защо?
- Да, аз в момента работя в България. Смятам, че на много места в България се практикува медицина на европейско ниво.
- Виждате ли възможности за кариерно развитие тук?
- Разбира се, решението не е всички лекари да напуснем страната. Ако човек има желание и хъс да се развива, ще намери своя път.
- Удовлетворява ли ви заплащането, което бихте получавали като лекар в избраната от вас специалност?
- Както във всяка друга област, така и в медицината, ако си достатъчно добър и отдаден, доброто заплащане е естествено следствие. С придобиването на умения, квалификации и опит може да постигаш достатъчно. Разбира се, има какво да се желае по въпроса. Заплатите на лекарите в България са осезаемо по-ниски в сравнение с другите европейски страни. Обидно е лекар да получава по-малко от един продавач консултант например, имайки предвид усилията и времето, които е отделил за обучението си и отговорността, която носи. Това е пряко свързано и с мотивацията за работа.
- А условията - апаратура, наличие на сестри, комфорт на работното място?
- Тези фактори много варират в различните лечебни заведения. Наличието на необходимата апаратура и нейното модернизиране е задължително. Недостигът на професионалисти по здравни грижи е глобален проблем, не е само в България. А медицината е екипна работа между лекари, професионалисти по здравни грижи, санитари. При кадрови проблем от каквото и да е естество, процесът се нарушава.
- Плаши ли ви агресията сред пациентите, с какво си я обяснявате?
- На мен за щастие не ми се е случвало да попадна на агресивен пациент, но много колеги не са имали моя късмет. И е плашещо, и е тъжно. Обяснявам си я с разочарованието на пациентите от здравната система, липсата на доверие в лекарите, което се подклажда допълнително и тенденциозно в публичното пространство през последните години.
- Смятате ли, че правилата, по които работи НЗОК с лекарите и болниците са добри? Защо?
- Не смятам, че клиничните пътеки са оптимален механизъм за финансиране на болничната помощ. Има големи различия в цените на клиничните пътеките, които се определят по неясен механизъм . Често изискванията за диагностични и терапевтични процедури към дадена пътека са лишени от медицинска логика. Пациентите по една пътека, може да имат обща диагноза, но различни показания за лечение. Някои са по-леки случаи и нямат нужда от всички включени в пътеката услуги, други имат усложнения и изискват допълнителни дейности и грижи.
- Мислите ли, че има нужда от промяна на системата? В каква посока?
- Определено има. На първо място трябва да се работи върху покачване нивото на здравната услуга. Това включва продължаващо медицинско обучение на лекарите след завършване. Най-ценното за една здравна система са качествените и добре квалифицирани специалисти. Друг фактор е оптимизирането на финансирането на здравния сектор, подобряване условията на труд и заплащане на медицинските специалисти.
- А на етичните стойности в гилдията?
- По-скоро не, но трябва да бъдат спазвани. Здравето на пациента трябва да е най-важното нещо за нас като лекари.
- С какво си обяснявате липсата на обещавани промени в системата през последните години?
- Честно казано, не си го обяснявам. Предполагам с политическата атмосфера в страната, честата смяна на правителства и здравни политики, липсата на ефективна комуникация между преките участници в здравеопазването и властимащите.
-Кои са хората, от които зависи бъдещето на здравеопазването според вас? Какво бихте им казали?
- Колкото и банално да звучи, бъдещето на здравеопазването зависи от всички заинтересовани страни - лекари, пациенти и политици. Необходима е градивна комуникация и активно участие на всяка една от тях.

Етиката в медицината трябва да е на първо място
За съжаление, в системата има проблеми като корупция, неравностойно отношение към пациенти и липса на прозрачност, казва д-р Ахмед Контилиев

Средствата на НЗОК се разпределят неефективно

Да се даде повече път на младите

Медицината в България не е в стагнация

Плюс на системата е бързият достъп

Голям проблем е недостигът на медицински сестри

Бъдещето на здравеопазването зависи от нас
Моделът на финансиране на болничната помощ не е оптимален и има огромна нужда от преразглеждане и реформа, казва д-р Слави Спасов

Д-р Станислава Благоева в "Млад лекар"

Нужни са здравни реформи
Минусите на системата са много, сред тях са недостатъчното финансиране, липсата на достатъчно персонал и големия брой лечебни заведения, казва д-р Владислав Петров

Пирогов ни дава огромни възможности
Началниците на клиники ни подкрепят, не мога да се оплача и от заплащането, но не навсякъде е така, смятам, че е недопустимо млад лекар да взема колкото общ работник, казва д-р Явор Пукалски