Изградиха неовагина с иновативен метод
.jpg)
За първи път у нас чрез лапароскопския
метод на Давидов те минимално инвазивно изграждат влагалищен канал от тазов перитонеум. Тази техника значително намалява хирургичната травма и съкращава възстановителния период. Диагнозата на младата жена е установена чрез ултразвуково изследване и потвърдена с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР). Състоянието засяга приблизително 1 на всеки 5000 жени.
Синдромът се характеризира с липса
на матка или нейно зачатъчно развитие, докато яйчниците и фалопиевите тръби функционират нормално. Жените с това състояние не менструират и не могат да забременеят, но след успешна реконструкция могат да водят пълноценен полов живот.
Следоперативното възстановяване при
такива пациентки изисква специални грижи и редовни прегледи в рамките на една година и повече, за да се гарантира проходимостта на новосъздаденото влагалище.
„След усърдно проучване се мотивирахме
да използваме тази лапароскопска модификация на процедурата на Давидов за тазова реконструкция и изграждане на ново влагалище при пациентките ни със синдрома на Майер-Рокитански-Кюстер-Хаузер", обясни д-р Атанас Чернев. По думите му стремежът на работата на медиците е да развиват и утвърждават минимално инвазивния подход при операции на вродени малформации на половата система.

Още 16 нови лекарства в ЕС

ИСУЛ представи нова операция за глаукома

Изпитваме продукт за лечение на кариеси при деца без болка

Нов метод при сърдечна недостатъчност в Тракия

Биомаркери са нужни за 40 лекарства у нас

EMA не пусна ново лекарство срещу Алцхаймер

ЕМА одобри инструмент с ИИ за чернодробни болести

30 нови INN-а са достъпни за пациентите

Откриха генетични промени при децата с рак
Те засягат големи участъци от ДНК и допринасят за развитието на 1-6 процента от солидните тумори в педиатрията
