Да се търси решение за кадрите у нас

- Как да сме доволни, след като не знаем реално какво ще получим. Последният гласуван лимит е малко по-висок от предпоследния и е 970 000 лева. Това е недостиг с около 30%, за да покрием фонд „Работна заплата". Към 20-то число ние вече сме изработили тези пари. Оттук нататък, до края на месеца, болницата ще работи на загуба и се чудим, как да платим заплатите. Като се има предвид това, как да коментирам новия бюджет. Впорчем, ние все още нямаме точна информация за него и на какво реално можем да се надяваме. Вижда се, че едни суми гласуват, други ни изплащат, макар и да сме си ги заработили. Имаме доста неизплатена надлимитна дейност.
- От кога не Ви е изплащана?
- Почти за цялата 2024 година. Ако тя бъде изплатена, болницата ще има сериозно финансово успокоение. В момента борбата ни е да изкараме парите за фонд „Работна заплата". За енергия – отопление и осветление, и към доставчиците на лекарства, консумативи и други, парите не стигат.
- Това отразява ли се на лечебния процес?
- Не, не се отразява за момента, но ако така продължава, положението скоро може да се окаже невъзможно. Доставчиците все още ни доставят необходимото, като ни позволяват да забавяме плащанията. Първото и най-важното нещо е, ако касата ни приведе дължимите средства, които сме си изработили, финансовото положение ще бъде успокоено. В момента работим активно за намаляване на разходите. Обмисляме възможни съкращения на немедицинския персонал. Търсим начини за оптимизиране на дейността. Ако ни изплатят надлимитната дейност, която както казах е 1 млн. лева, това ще успокои финансовото положение. В момента работим активно за намаляване на разходите. Търсим възможност за евентуални съкращения на немедицинския персонал, като шофьори, санитари и така нататък. На тези хора заплатите са ниски, няма да има големи икономии, но когато нямаш достатъчно средства, и това е нещо. Трябва да се обърне внимание на всеки разход. Подчертавам, че правим всичко възможно, за да не се отрази нито един процес на лечебния процес на пациентите. Освен това, говори се за намаляване на цените на клиничните пътеки при евентуален преразход на бюджета – нещо, което не би следвало да се случва. При нас има и още една особеност.
- Коя е тя?
- Ние сме от малкото болници, в които заплатите не са по Колективния трудов договор. Просто, не можехме да си го позволим.
- Здравната каса не ви ли глоби?
- Не, за радост. Заплатите не са кой знае колко по-ниски от тези по КТД. Когато успеем и имаме добър приход, винаги даваме допълнително материално стимулиране. Ние не успяхме да изпълним договора с оглед да не фалираме болницата. Ако касата изплати надлимитната ни дейност за 2024 г., финансово нещата ще се успокоят и ще стоят значително по-добре.
- Отдавна се говори за дефицита на кадри в България. Какво следва да се направи и редно ли е да се въведат договори за работа срещу стипендии по време на следването, каквато идея се лансира?
- За да стоим все с сферата на говоренето по този така парлив проблем, просто, няма политическа воля. Истината е, че ако лекарите и медицинските сестри имаха адекватни трудови възнаграждения за труда, отговорността и уменията си, нямаше да имаме недостиг. Тук има и една особена диспропорция. Такива, общо взето, има в София и по-големите, най-вече университетските градове. Има конкурси за работните места. Дефицитът е при нас, в по-малките области. Той е тотален. Освен това, младите колеги искат да работят в престижни клиники с възможности да се радвиват, за което не мога да ги виня. Към проблема се прибавя и факта, че вече има прекалено много болници в България и всички те използват един и същи финансов ресурс, от НЗОК. Те използват и кадрите, които се оттичат към тях. Държавните болници в България не са много особено в проблемните, по-отдалечените области. Концентрацията на частните лечебни заведения е в големите градове. Оттам идва и въпросната диспропорция.
- Стана ясно, че МБАЛ „Света Петка"-Видин развива социална програма за привличане на специализанти. Има ли вече кандидати за работа?
- Да, вече имаме петима специализанти. Първата стъпка е, че са им осигурени жилища със съдействието на общината. Обмисляме и други възможности за тях, както и за други млади колеги, които биха постъпили на работа при нас. Обсъждаме и те да получават стипендии, ако са специализанти, а ако не са от нашия край, да подпомогнем пребиваването им в града. Предстои такива придобивки да бъдат гласувана на общински съвет. Ако семеен колега с деца дойде при нас, поемаме ангажимента да намерим място за тях в детската градина и училището. За съпругата съответно ще търсим работа, ако тя не работи.
- Означава ли това, че дефицитът на кадри в болницата вече започва да се преодолява?
- Не може да се каже, че е започнало преодоляването му. Петимата млади колеги ни вдъхват надежда, че нещата могат да се случат, че положението не е толкова безнадеждно. В никакъв случай обаче дефицитът не може да бъде решен само с тях. Имаме крещяща нужда от анестезиолози, пулмолози, невролози. В кръвния център работи възрастна колега – пенсионерка съвсем сама. Кадровият проблем на болницата остава сериозен. Ако имаме късмета да дойдат още млади хора, нещата вероятно щяха да придобият друг вид.
- Как болницата приключи финансовата 2024 г., има ли просрочени дългове?
- За щастие, МБАЛ „Света Петка" – Видин приключи годината без прослочени задължения. Момента финансово ни е много трудно с увеличението на заплатите от 1 януари, но най-вече с лимитите, налагани от НЗОК. Вече имаме почти един милион лева неизплатена надлимитна дейност.
- Създадохме ти допълнителна ТЕЛК, има ли забавяне на решенията?
- Колкото и да ни беше трудно, успяхме да сформираме и втора ТЕЛК. Нещата в началото вървяха много мъчително, но така беше и на национално ниво. Сега нещата са по-урегулирани. В допълнителната комисия не включихме началници на отделения, каквото изискване имаше. Окомплектовахме я със специалисти опитни и с дългогодишен стаж. Мога да кажа, че имаше забавяния на решения. Борбата да не се допуска такова нещо е ежедневна. Сега вече нещата влязоха в ритъм.
- След няколко служебни здравни министри, какви са очакванията Ви от редовния здравен министър доц. Силви Кирилов? Какви са очакванията Ви от правителството в сферата на здравеопазването?
- За нашата болница приоритет е да ни бъде изплатена надлимитната дейност от Националната здравноосигурителна каса. Както вече казах, случи ли се това, ще решим много от проблемите си. Ясно е, че Министертвото на здравеопазването няма как да намери лекари и медицински сестри с едно щракване на пръсти. Процесът на търсене за възможности за осигуряване на кадри обаче не бива да спира, трябва да продължава. Кабинетът следва да намери решение, как младите лекари и медицински сестри да бъдат стимулирани, че да останат в България. Това е крайно належащ въпрос, който трябва да се реши на национално ниво. При това той трябва да се реши така, че кадрите да остават да работят в болниците, тъй като повечето предпичатат доболничната помощ, която е много по-лека и добре обезпечета финансово. Нещо повече, точно на доболничната помощ постоянно се обръща внимание, дофинансират я, създават й се възможности, а тежката лечебна и социална задача е на многопрофилните болници. На тях също трябва да се обърне внимание. Въпреки всичко, имам надежда, че ще има раздвижване към добро, към решаване на проблемите ни.
НЗОК да припознае акушерките в договарянето

Кадровият дефицит сред акушерките е налице
За да променим това, има нужда от конкретни действия и промени в здравната система още сега, казват от БАПЗГ

Интересът на българите към лечение в чужбина се увеличава
Все по-често ставаме свидетели на хора, които събират средства, за да се лекуват в чужбина. Увеличава ли се интереса на българските пациенти към лечението зад граница, защо, попитахме Звезделина Лютфи.

Подкрепям въвеждането на ясни критерии за качество

Да бъдем страна в договорния процес

НЗОК кани на среща медицинските сестри

Когато се наложи да постъпим в болница

БЛС пак иска още пари

Сестринските практики да се финансират
