17 участника в е-търга на МЗ за лекарствата

17 са участниците в е-търга на здравното министерство за лекарства в болниците. Предстoи офертите им да бъдат разгледани, съобщиха от ведомството в отговор на въпроси на clinica.
Търгът бе обявен през есента миналата година. Той е в 6 позиции и е на стойност 2.5 млрд. лв. без ДДС. С него здравните власти искат да осигурят ниски цени най-вече на онколекарствата за срок от две години. Тези стойности ще важат за всички болници, не само за участниците в процедурата и ще спестят ненужни разходи на НЗОК.
По традиция обаче е-търгът
бе обжалван от двама дистрибутори в КЗК и спрян. Решението влезе във ВАС и през февруари за първи път от години, магистратите окончателно решиха, че правото е на страната на МЗ, а не на търговците. Така е-търгът бе възобновен и на 7 март приключи срокът за участие в него.
Установи се, че има подадени
51 оферти от 17 участника, те ще бъдат разгледани от назначената комисия, съобразно изискванията на възложителя, посочени в документацията, съобщиха от здравното министерство. След това ще се сключат рамкови споразумения с избраните изпълнители. С това приключва първият етап на процедурата.
При втория етап лечебните заведения,
които са подали заявки за участие в търга, провеждат свои вътрешни конкурентни избори, за определяне на конкретен изпълнител за доставка на лекарства от включените в рамковото споразумение на МЗ. След това болниците сключват конкретни договори за доставки на медикаментите съобразно техните нужди.
„В тази връзка следва изрично да
обърнем внимание, че в рамковото споразумение, сключено между ЦОПСЗ и определените изпълнители се определят условията, по които ще се определя изпълнител по всеки конкретен договор за доставка на лекарствени продукти, въз основа на провеждане на вътрешен конкурентен избор", допълват от МЗ.
Междувременно, след подписване
на рамковото споразумение министърът на здравеопазването в качеството му на Централен орган за покупки в сектор "Здравеопазване" изпраща информация в НЗОК за постигнатите цени. По закон здравната каса е длъжна да заплаща най-ниската стойност от всички договорени измежду тези в рамковите споразумения и цената, на която лекарствата са доставени на конкретните болници, независимо дали са участвали в обществената поръчка. Така с успешното финализиране на е-търга ще имаме гаранция, че касата най-накрая ще плаща онколекарствата на всички болници по единни и ниски цени, а не с няколко пъти разлика.

Публично-частно здравеопазване в ход
Велинград е третият регион, в който общинската болница премина в ръцете на инвеститор, въпросът дали това ще е по-добре за пациентите, остава открит

Разширяват вноса на неразрешени лекарства

БЛС свиква събор на 17 май

Избраха доц. Стефановски с гласовете на ДПС-НН

Намесата на БЛС в контрола на касата е лобизъм
Управляващите приеха окончателно бюджета на здравната каса за 2025 г. Има ли начин да се овладеят преразходите на фонда за болниците, липсва ли контролът в лечебните заведения и защо, попитахме адвокат Мария Петрова.

30 нови INN-а са достъпни за пациентите

Търговете за частните болници пак не минаха

103 лекарства са напуснали ПЛС за година

Управителят на НЗОК пак на дневен ред
