Трансплантираха сърце от Румъния у нас

Информацията за наличието
на подходящо за трансплантация сърце е получена в Изпълнителна агенция „Медицински надзор" от Националната агенция за трансплантация на Румъния в четвъртък сутринта. Благодарение на добрата организация между Министерството на здравеопазването и Министерството на отбраната веднага е вдигнат във въздуха екипаж от Военновъздушните сили.
Самолет Пилатус PC-12 излита
от 16 авиационна база Враждебна до Румъния и за изключително кратко време доставя животоспасяващият орган на медицински екип в УМБАЛ „Св. Екатерина". Същевременно, пациентът е подготвен за операцията и към нея се пристъпва веднага. От МЗ изразяват изрична благодарност на екипажа на ВВС, както и съболезнования на близките на донора.
От 2021 г. до миналата 2024-та
са направени 9 трансплантации на сърце, сочат данните на Изпълнителната агенция „Медицински надзор". Двадесет и двама са към момента в листата на чакащите за подходящ такъв орган. Същевременно, от 2010 до 5 февруари тази година България е предоставила на Румъния 28 органа от трупен донор. Това са 16 бъбрека, 10 черни дроба и 2 сърца. А оттам досега сме получили сърцето, което бе трансплантирано тази седмица.
За периода 2010 – 5 февруари 2025
нашата страна е предоставила по линия на Foedus общо 16 органа, от които 5 бъбреци, 5 черни дроба и 6 сърца. А на Евротрансплант - 36 органа. От тях 13 са бял дроб, 13 - черен дроб, 2 бъбрека и 8 сърца. За същото време оттам за трансплантация на българин е получен само един бъбрек.

Майка дари бъбрек на дъщеря си

Донорството не е политически залог

БЛС подкрепя ръководството на ИАМН

Исканията за смяна в ИАМН се политизираха
След пациентските организации и ПП-ДБ призовава министъра на здравеопазването доц. Силви Кирилов да освободи директора

Правим регистър за пациенти с мозъчна смърт
По този начин искаме да видим какви са потенциалните донори в страната от всички лечебни заведения, казва Иванка Динева

Донорството е функция на здравната ни система
Овластените чиновници не желаят да променят нормативната рамка така, че да има повече трансплантации, смята Георги Пеев

Пациенти поискаха нов директор на ИАМН

Над 60% от българите за донорството
За подпомагане на трансплантациите до края на годината ще бъде завършен специализирания софтуер за избора на потенциални реципиенти на органи

ИСУЛ възстанновява и алогенните трансплантации
