Българското здравеопазване ще се дигитализира

Още една крачка към дигитализацията на българското здравеопазване е направена. Здравното министерство преди броени дни успя да сключи договор за създаване на Национална дигитална платформа за медицинска диагностика. Приключването на проекта е на 30 юни тази година, с което се очаква да имаме и работеща платформа за обмен на медицински образи в 4 специалности.
Проектът е част от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) на България и е на стойност 23 млн. без ДДС. Търгът за него приключи още м.г., но бе обжалван. Така едва преди броени дни МЗ е успяло да подпише договор за изпълнението му с обединението на фирмата „Стемо" и консорицума „Гама Консулт, Прокопиев и С-ИЕ СД".
Целта на проекта е да се създаде
Националната цифрова платформа за медицинска диагностика, която ще позволява да се съхраняват във виртуалното пространство милиони цифрови изображения от ЯМР и КТ, както и 3D и 4D изображения. Тя ще обхваща всички здравни направления, но обхватът на проекта ще включи четири медицински направления – онкология, диагностична радиология, дерматология и патология. Като пилотният сценарий ще се фокусира върху онкологията, сътава ясно от техническото задание. Въпреки че цифровата платформа за медицинска диагностика ще има първоначално фокус върху образната диагностика, крайната й цел е да централизира цялостна медицинска диагностична информация за нуждите на здравеопазването.
Изграждането на цифровата платформа
не е единственият проект по НПВУ, който тръгна. Сред другите обществени поръчки, които бяха обявени и приключиха със сключени договори е ремонтът на психиатриите в страната. Там по плана са предвидени до 17.3 млн. лв. за ремонта на 18 лечебни заведения, и съфинансиране от държавния бюджет до 30 млн. без ДДС.
Напредък бе отбелязан и при
Ендоваскуларните центрове, макар и не на 100%. Първата поръчка за 84 млн. без ДДС бе в 17 обособени позиции, като договори се сключиха поне за 10 от тях, като срокът за изграждането им тече. За съжаление не така седят нещата при онкологията. Там големият търг за оборудването с апаратура за 103 млн. бе стопиран и вместо него бе обявен по-малък за 5.8 млн., но и той се жали.
За сметка на това България
успешно посрещна втория си медицински хеликоптер, като се очаква още един до края на март, а до края на 2026 г. - още три. В ход е и още една поръчка за оборудване на педиатриите в страната. Първата част от нея обаче също е обжалвана, а втората бе пусната съвсем скоро. Миналият ноември започна и подготовката за кандидатстването на общините за създаване на амбулатории в отдалечените населени места.
Преди няколко дни вицепремиерът
Томислав Дончев предупреди, че страната ни не усвоява евросредствата достатъчно бързо и не е изпълнила всички реформи по НПВУ, заради което няма да получи и значителна част от парите по него. За проектите, които са в ход обаче, той каза, че финансиране ще има. Това би трябвало да означава, че голяма част от здравните проекти от плана ще бъдат завършени.

Нужен е финансов контрол в болниците
Това мнение изразяват над 90% от читателите на Clinica, които са участвали в анкетата на сайта

Безплатни прегледи за жени в София

Нов метод за изследване на сърце в Пловдив

Симпозиум за криобиопсията

Публично-частно здравеопазване в ход
Велинград е четвъртият регион, в който общинската болница премина в ръцете на инвеститор, въпросът дали това ще е по-добре за пациентите, остава открит

Новите технологии във фокуса на хематологията

Можем да спасим около 70% от проектите

Медицинските сестри са с ново ръководство
Начело на БАПЗГ застана Диана Георгиева, досега тя бе председател на регионалната организация в Перник

Арестуваха нападателка на сестра
