Трите бюджета в дневния ред на парламента

Проектите за бюджетите на държавата, НЗОК и НОИ ще са част от дневния ред на депутатите и през тази седмица. Те ще бъдат гласувани на първо четене, предвижда програмата на парламента. От нея обаче засега отсъства избора на нов управител на здравната каса, въпреки че изслушването на единствения кандидат за поста - доц. Петко Стефановски, вече мина в здравната комисия.
Споровете около разпределението на ограничения финансов ресурс за тази година са много и се очаква дебатите да бъдат ожесточени.
В държавния бюджет за МЗ
са предвидени над 1.2 млрд. лв. Въпреки това средствата не са достатъчни за нужното увеличение на психиатричната помощ. Вместо исканите до 130 лв. на леглоден предвижданите 127 млн. ще стигнат за до 92 лв.
Не е ясно и кои от инвестиционните
проекти могат да отпаднат от финансиране. Сред посочените в бюджета са ремонти на психиатриите и болниците по НПВУ, оборудването на центровете за ендоваскулрано лечение, изграждане на амбулатории и др., включително проектно задание за протонен център.
Още по-ожесточена ще е битката за
парите на НЗОК, тъй като те повече – над 9 млрд. Основният проблем тук е, че болниците, за които е предвидено отново най-голямото парче от баницата – над 4 млрд. лв., не искат да има финансов контрол над усвояването на средствата. Здравната каса предлага при опасност от преразход да се намаляват цените на КП, но вместо да прецизират идеята, всички лечебни заведения начело с БЛС, възстанаха срещу нея.
Реакцията им нито е нова, нито буди
изненада в обществото, защото от години болниците не могат да бъдат овладяни от държавата. Те имат силно лоби във всички големи партии и безнаказано усвояват все по-голям обществен ресурс без насреща да има качествена и достъпна грижа, понижаване на смъртността или пък удовлетвореност от страна на пациентите. Въпреки това се очаква и този път те да накарат депутатите да приемат бюджета без да има контролни механизми над средствата в него.
Друга парлива тема в бюджета на НЗОК
ще е лекарствената политика. Причината е, че властите предлагат и създаването на нов ред в Механизма за базовите онколекарства, така че фирмите да връщат по-малко средства за тях. По принцип идеята е добра, защото така ще може тези лекарства да не се изтеглят от страната, проблемът е, че няма ясни критерии, по които да се определят кои ще са те и така може да се отвори нова врата за злоупотреби с обществени средства. За това вече предупредиха и двете асоциации на фармацевтичните компании - на иновативните и на генеричните лекарства, искайки да се въведат официални правила за определяне на новия списък. Какво ще стане, ще видим в окончателния вариант на бюджета, който ще е ясен едва след второ четене, което тепърва предстои.

37 022 случая на професионални ракови болести в ЕС

Безплатни прегледи за жени в София

Риск от 2000 нови случаи на СПИН дневно

Нов метод за изследване на сърце в Пловдив

Симпозиум за криобиопсията

Публично-частно здравеопазване в ход
Велинград е третият регион, в който общинската болница премина в ръцете на инвеститор, въпросът дали това ще е по-добре за пациентите, остава открит

Новите технологии във фокуса на хематологията

Можем да спасим около 70% от проектите

Медицинските сестри са с ново ръководство
Начело на БАПЗГ застана Диана Георгиева, досега тя бе председател на регионалната организация в Перник
