Намалиха парите на НЗОК с 60 млн.
.jpg)
Новият проектобюджет на здравната каса е с около 60 млн. по-малък, отколкото проекта на служебния кабинет. Съществена промяна в разпределението на средствата обаче – няма. За сметка на това се залага механизъм за контрол на болничната помощ с два вида цени на пътеките, показва проектът на редовния кабинет, който тепърва ще се гледа от Надзорния съвет на НЗОК и ще се гласува от кабинета и парламента.
На 9.452 млрд. възлизат приходите в новия проект срещу 9.517 млрд. в стария. Съответно заложените средства за здравни разходи са 8.852 млрд. срещу 8.9 млрд в предишния проект.
Редукцията е отразена в повечето пера.
Новите средства за първична медицинска помощ (ПИМП) са намалени от 650 на 647 млн., при специализираната помощ (СИМП) – от 661 млн. на 658 млн. При денталната помощ (ДП) новите цифри са 416 срещу 418 млн. преди това. За изследвания (МДД) заложените пари сега са 303 млн. срещу 305 в предходнйия вариант.
При лекарствата новият бюджет е
2.35 млрд. срещу 2.37 млрд. преди това или намалението е с 20 млн., а в болничната помощ, където отива и най-голямата част от средствата - 4.14 млрд., редукацията е 30 млн. С тези пари се предвижда закупуването на 2.1 млн. хоспитализации и 1.9 млн. процедури. Заложените средства за персонала в приоритените и труднодостъпните региони за болниците са без промяна и са 68 млн. Без намаление са и парите за финансиране на неригистрирани лекарства в страната и на медиицнски изделия за деца – 83 млн. лв. Остават и петте милиона за биомаркери за онкологична диагностика.
В новия проект обаче НЗОК залага
механизъм за контрол на средствата в болничната помощ. При него се предвижда договаряне на два вида цени на клиничните пътеки в случай, че отново има преразход от над 3% на заложените средства. Идеята е първите цени да важат до края на май и да са по-високи, а вторите да започнат да действат автоматично, ако болниците са се увлякли с хоспитализациите и отново се очертава да надхвърлят средствата за тях. По-ниските цени ще се договарят през юни и ще влизат в сила от 1 юли. Ако двете страни не се споразумеят за такива, автоматично ще се преизчисляват цените на пътеките и процедурите на база корогиращи коефициенти.
Подобен механизъм беше заложен
в рамковия договор и досега, но той не успя да сработи. Причината е, че при него се искаше изричното съгласие на БЛС, за да стане факт, докато сега то ще е получено предварително, още с подписването на новия рамков договор. Освен това при досегашния вариант въвеждането на по-ниските цени на КП се предвиждаше да е след сепрември, докато сега то ще влиза в сила още от лятото. Вероятността текстовете да не се приемат от депутатите от управляващата коалиция, сред която болниците имат много силно лоби обаче, е огромна. Това пък отново ще доведе до огромен преразход – за тази година той беше над 400 млн. лв.
Касата да плаща на аптеките и за медицинските изделия
В новия проект на бюджета на НЗОК се предлага тя да плаща на аптеките и за продажбата на медицински изделия и диетични храни. Това беше искане на Българския фармацевтичен съюз. Също така се регламентира таксата за отпускане на 100% реимбурсирани лекарства да не надвишава цената им, нито надценката за търговия на дребно на лекарства. Не е ясно обаче дали и тези промени ще намерят нужната подкрепа сред Надзорния съвет на фонда и депутаите. |

Нужен е финансов контрол в болниците
Това мнение изразяват над 90% от читателите на Clinica, които са участвали в анкетата на сайта

Безплатни прегледи за жени в София

Нов метод за изследване на сърце в Пловдив

Симпозиум за криобиопсията

Публично-частно здравеопазване в ход
Велинград е четвъртият регион, в който общинската болница премина в ръцете на инвеститор, въпросът дали това ще е по-добре за пациентите, остава открит

Новите технологии във фокуса на хематологията

Можем да спасим около 70% от проектите

Медицинските сестри са с ново ръководство
Начело на БАПЗГ застана Диана Георгиева, досега тя бе председател на регионалната организация в Перник

Арестуваха нападателка на сестра
