Държавата дава едва 85 млн. лв. за 2016 г.

3.2 млрд. лв. е бюджетът на здравната каса за 2016 г., като 2.1 млрд. лв. идват от здравни вноски, а 1.045 млрд. като държавен трансфер. Още 436 млн. лв. ще получи министерство на здравеопазването. Общо бюджетът в сектора ще надхвърли 3.6 млрд. лв. Това ли са реалните пари, които се очаква да се завъртят в системата през 2016 г. Колко дава държавата и колко хората, попитахме специалистите.
Бюджетът на здравната каса за 2016 г. е 3.2 млрд. лв., от които около милиард са трансфери от държавния бюджет. Парите за здравеопазване в системата обаче са два пъти повече – 6.4 млрд. лв., тъй като според анализите на „Св. Банка" и СЗО публичните разхдоди в нея са едва 50% от реалните. Ако приемем, че 50% от разходите в системата отиват за заплати, то в държавния бюджет се връщат 320 млн. лв. под формата на данък общ доход, който е 10%. Останалите 3.2 млрд. лв. се облагат с ДДС и така в държавния бюджет постъпват още 640 млн. лв. Тоест, ако държавата дава 1.045 млрд. лв. за здраве, тя си връща обратно 960 млн. лв. Това означава, че реалните й разходи догодина ще бъдат 85 млн. лв. или 0.39% от БВП, който се очаква да бъде 88.2 млрд. лв.
Разходът на държавата обаче може да стане нула лева, ако тези средства идват под формата на здравни вноски. Това е възможно, ако държавните служители и пенсионерите започнат да се осигуряват сами. Без да се предприеме тази стъпка няма как да се говори и за демонополизация на НЗОК. Промяната обаче не се прави, тъй като социалните проблеми на пенсионната система се прехвърлят върху болниците и здравната система.
В същото време здравеопазването тепърва ще се развива. То е печеливш отрасъл и в съседни страни като Турция. Но ние изпускаме ресурса, с който можем да направим нашето здравеопазване печелившо – лекарите. Все пак у нас още е налице добра инфраструктура за развитието му – мрежа от болници. Но държавата всячески им пречи чрез редица закони и правила да развиват добре дейността си.

Намаляват обучението на сестрите

Стопили сме се с 8121 души за година

България е без скрининг за таласемия

НЗОК да припознае акушерките в договарянето

Кадровият дефицит сред акушерките е налице
За да променим това, има нужда от конкретни действия и промени в здравната система още сега, казват от БАПЗГ

Интересът на българите към лечение в чужбина се увеличава
Все по-често ставаме свидетели на хора, които събират средства, за да се лекуват в чужбина. Увеличава ли се интереса на българските пациенти към лечението зад граница, защо, попитахме Звезделина Лютфи.

Подкрепям въвеждането на ясни критерии за качество

Да бъдем страна в договорния процес

НЗОК кани на среща медицинските сестри
