Няма да се доплаща за кардио-дефибрилатори

Тя отпуска 6 000 лв., а пациентите доплащат още толкова,
за да ги получат. „Нещата при нас са катастрофални. Последни сме в Европа по имплантиране на кардиовертер-дефибрилатори, защото пациентите трябва да си ги доплащат. А в цяла Европа, дори и във всички балкански държави, тези устройства са безплатни за пациентите”, коментира доц. Светослав Йовев, завеждащ Отделение по кардиостимулация, имплантиране на кардиовертер дефибрилатори и ресинхронизиращо лечение в УМБАЛ „Св. Екатерина”.
Зам.-министър Ненков допълни, че практиката може да бъде въведена и у нас, но поиска обосновано становище за броя на болните, които годишно биха имали нужда от такива устройства.
Като гаранция, че няма да се спекулира с поставянето им
без да е необходимо, допълни д-р Ненков. Според него експерти от гилдията трябва да участват в курсовете на новия Национален център по обучение и квалификация в спешната помощ, за да обучат спешните медици да разпознават симптомите на внезапна сърдечна смърт. Д-р Ненков обеща, че с очакваните 160 млн. лв. по европрофондовете 400 линейки ще бъдат оборудвани с модерна апаратура, но трябва да се представи спецификация за дефибрилаторите, които да се поставят в колите.
Според статистиката 90% от хората, които получават внезапен сърдечен арест, губят живота си преди да стигнат до болница, а само един на всеки 10 пациенти се лекува ефективно. В световен мащаб има около три милиона случаи на внезапна сърдечна смърт на година с
преживяемост под 1%.
В САЩ случаите са около 450 000, а в Европа – 400 000. Допълнително случаите на знакови заболявания на съвремието като инсулт, рак на белия дроб, рак на гърдата и СПИН едва достигат броя на пациентите, които загиват от внезапна сърдечна смърт. Ето защо този проблем се очертава като убиец №1 сред незаразните заболявания в света, отбелязват експертите.
Близо 80% от случаите на внезапна сърдечна смърт възниква при хора с коронарна болест на сърцето, а вече повече от 25 години основният метод за превенция на състоянието е имплантирането на кардиовертер-дефибрилатор. Проучвания показват, че тези устройства намаляват с 30 до 40% смъртността от ритъмни нарушения и общата сърдечна смъртност. Днес в Европа те се имплантират на 500 пациенти на милион население, а в САЩ – на близо 1000 пациенти на милион население. За сравнение у нас се поставят едва около 20-25 устройства годишно.

Болниците срещу намалената такса при хоспитализация

Няма да има голяма полза за пациентите

МЗ ще купува апаратура за телемедицина

По-ниската такса за болница ни ощетява

Заплащането създава конфликти в системата

Ковид се увеличава

Taксата за ден болнично лечение става 1 лв.

Задължителната ваксинация у нас на 95%

Промяна в длъжностите в РЗИ
