Шеста костно-мозъчна трансплантация у нас
.jpg)
Пациентът този път е бил 14-годишно момиче. То вече е изписано след успешната интервенция. Пациентката е с Болест на Ходжкин. Подготвителният етап е започнал още през месец декември миналата година. Самата трансплантация е автоложна. При нея болният получава собствени стволови клетки, които се обработват по определен начин и след това се връщат обратно в тялото.
„На детето предстои да
премине през образни изследвания след един месец, след които ще бъде преценено по-нататъшното ни поведение", обясни началникът на клиниката доц. Боряна Аврамова. Костно-мозъчните трансплантации са част от т.нар. клетъчна терапия. Това е трансплантация на клетки, които са предшественици на всички кръвни и имунни клетки.
Те могат да бъдат взети
директно от костния мозък чрез пункции на костите на таза или да бъдат събрани чрез специална апаратура от кръвта, след като преди това е направена стимулация на костния мозък с растежни фактори, което води до „излизането им" в кръвта. Тези клетки могат да бъдат взети от друг човек - роднина или съвместим донор (алогенни трансплантации) или от самия пациент в определен етап от лечението му и да бъдат използвани за следващ етап.
Самият процес на
трансплантацията преминава през няколко етапа. Първият е подготвителен и включва изследвания и прилагане на лекарства, подпомагащи приемането на новите клетки. Следва самата трансплантация, която е с интравенозна манипулация, подобна на кръвопреливане. Посттрансплантационният етап е най-важният.
Тогава се пациентът се
наблюдава и изследва ежедневно до „приемане" на присадката и намаляване на всички възможни усложнения. Най-рисковият период е около месец до възстановяване на функцията на новия костен мозък.

ИСУЛ възстанновява и алогенните трансплантации

Нова донорска ситуация спасява двама

Трансплантираха сърце от Румъния у нас

Нова донорска ситуация

Две донорски ситуации за седмица

Четирите трансплантации са успешни
Както clinica вече писа, те бяха извършени след донорска ситуация в УМБАЛ „Св. Марина"

Нова донорска ситуация

Стефан и Максим Иванови с награда от ИАМН

Tрансплантация на двоен бял дроб с Да Винчи

1787 са процедурите с донорски яйцеклетки
Те са 12% от всички опити за асистирана репродукция при 20% средно за света, обявиха експертите