Mръсният въздух замъглява съзнанието

Учените откриха, че дори краткотрайно
излагане на високи концентрации на ПЧ може да наруши способността на човек да се съсредоточава върху задачи, да избягва разсейване и да се държи по социално приемлив начин.
Изследователите излагат участниците в
проучването или на високи нива на замърсяване на въздуха - използвайки дим от свещи, или на чист въздух, като тестват когнитивните способности преди и четири часа след излагането. Тестовете измерват работната памет, селективното внимание, разпознаването на емоции, психомоторната скорост и устойчивото внимание.
Публикувайки резултатите си на 6 февруари
в Nature Communications, изследователите от университетите в Бирмингам и Манчестър разкриват, че селективното внимание и разпознаването на емоции са били негативно повлияни от замърсяването на въздуха - независимо дали участниците са дишали нормално или само през устата си.
Експертите предполагат, че възпалението,
причинено от замърсяването, може да е причина за тези дефицити, като отбелязват, че докато селективното внимание и разпознаването на емоции са били засегнати, работната памет не е била засегната. Това показва, че някои мозъчни функции са по-устойчиви на краткосрочно излагане на замърсяване.

Нова монография за болестта на Алцхаймер

Незрящ изкачи Черни връх 19 пъти

Доц. Добрин Паскалев номиниран за награда

Удължен срок за арт изложба в МУ-Пловдив

Нова стихосбирка на доц. Добрин Паскалев

Кампания за хора със специални потребности

Семейство с дарение за Шейново

Спортистите от Спешъл Олимпикс с награди

Световното за спортисти с Даун ще е у нас
