Увеличават се репродуктивните проблеми

- В нашата страна тенденцията е в унисон със световните, особено на развитите икономически държави в Западна Европа. Репродуктивните проблеми се увеличават, като това е свързано с начина на живот. Репродуктивните затруднения се увеличават основно заради нарастващата репродуктивна възраст не само на жената, но и на мъжа. Все повече изследвания доказват негативното влияние на напредващата репродуктивна възраст на мъжете като допълнителен фактор, създаващи проблеми при двойката. Други фактори като застоялия начин на живот, понижената физическа активност, наднорменото тегло и затлъстяването и при двата пола са с пряко отношение върху стероидогенезата - обмяната на половите хормони и респективно върху възможностите за настъпване на бременност.
- Застоялият живот и затлъстяването генерално нямат добро влияние върху човешкото здраве, как обаче влияят конкретно на репродуктивното?
- При жената понижената физическа активност е свързана е причина за влошена работа на сърдечно-съдовата система с пряко негативно отражение върху адекватното кръвоснябдяване и респективно функция на всички системи и органи в човешкото тяло, включително и женската полова система. Субоптималното функциониране на сърдечносъдовата система, която е пряко свързана с физическата активност води до субоптимално кръвоснабдяване на тези органи и тъкани, което рефлектира в недостатъчно снабдяване с кислород, който е сенециялен за метаболизма на клетката, оттам се засяга и качеството на яйцеклетките, секрецията на половите хормони. Затлъстяването свързано с наднорменото тегло и понижената физическа активност води до натрупване на повишено количество подкожна мастна тъкан. В нея, както при жените, така и при мъжете настъпва трансформиране над нормата на андрогенните хормони от надбъбрека в естрогени, т.н. свръхестерификация на андрогените и състояние на спурафизиологично хиперестрогенемия. Колкото по-голямо е количеството на подкожната мастна тъкан толкова по-интензивен е процесът на тази трансформация и тези повишени нива на естрогени директно се отразяват на хормоналния баланс на тялото, което е с пряко отношение върху продукцията на яйцеклетките и на сперматозоидите. Не на последното място застоялият начин на живот при мъжете, продължителния престой в седнала поза например при шофиране или пред компютъра, води до повишаване на температура в областта на тестисите с негативен ефект върху сперматогенезата.
- Споменахте за напредналата репродуктивна възраст. Какви са границите в това отношение?
- Максималният фертилен потенциал на жената е около 20-25 годишна възраст, това е заради броя на фоликулите в яйчниците и заради качеството на яйцеклетките. След 34-35-годишна възраст на жената започва много интензивен процес на дегенерация на антралните фоликули и на увеличаване на хромозомни, генетични и енергийни дефекти в яйцеклетките. Това са процеси, които са биологично предопределени.
- Казахте, че и при мъжете възрастта има значение и че все повече се говори за влиянието на този фактор и при тях. Какви са границите при представителите на силния пол?
- Винаги възрастта е имала значение и при мъжете. Просто в миналото много рядко мъжете са ставали бащи в толкова напреднала възраст. Все пак мъжете са по-облагодетелствани, като репродуктивните проблеми, свързани с възрастта при тях, започват поне 10 години по-късно, в сравнеие с жените. Ако при жените те се появят след 35-40 годишна възраст, при мъжете тя е над 50 г., което е свързано отново с хормоналния баланс, със здравословните проблеми, придружаващи заболявания, тютюнопушене, обездвижване и отново се отразява на генетичното здраве на сперматозоидите.
- Какви са негативните последици от тютюнопушенето и алкохола?
- Те въздействат негативно по начина, по който повлияват метаболитните процеси във всички органи и тъкани чрез засягане на съдовете и кръвоснабдяването и чрез директен токсичен ефект. Знае се, че никотинът и тютюнопушенето водят до периферна вазоконстрикция с намаляване на кръвоснабдяването на тъканите и органите. Има данни, че пушенето се свързва с редуциране на яйчниковия резерв преждевременно, с 2-3 години по-ранно изтегляне на намаляването на яйчниковия резерв, включително и на менопаузата при жените, които са активни пушачки, заради влошеното кръвоснабдяване на яйчниците. Разбира се катранът и други вещества в цигарите имат директен токсичен ефект върху яйцеклетките, както и ембриотоксичен и затова могат да препятстват имплантацията и да водят до спонтанни аборти. Алкохолът също има цитотоксичен ефект в по-големи концентрации. Ако при алкохолизъм се засегне и чернодробната функция, това ще се отрази негативно на хормоналния баланс и продукция, до колкото черният дроб също има отношение към стероидогенезата.
- Стресът също има негативно влияние в много отношения, как стои въпросът конкретно при репродуктивното здраве?
- Стресът категорично се отразява негативно включително и на репродуктивните възможности. Той води отново до нарушаване на хормоналния баланс. Промяната на нивата на кортизола, който е основният хормон на стреса, както и на допамин, норадреналин и епинефин, се отразяват на функцията на оста хипоталамус – хипофиза - яйчник. Много тежки проблеми свързани с нарушение на хормоналната продукция възникват на база стресиращи за организма състояния каквито са хранителните разстройства, ексцесивното физическо натоварване и силен стрес от различно естество. Те имат централно нервен ефект върху потискането на оста хипоталамус- хипофиза- яйчник, която вече споменах. Това може да доведе включително до спиране на цикъла при по-продължителен период на стресиращите състояния. В по-леките степени дори и при липса на повлияване на регулярността на цикъла, може да се наблюдават сбуоптимални фоликуло-, ово- и стероидогенеза, т.е. негативен ефект върху овулацията и качеството на отделената яйцеклетка и функцията на жълтото тяло в лутеалната фаза. Разбира се всичко това има значение и нарушава условията за репродукция. Ефектът на стреса върху хормоналния баланс и репродуктивните възможности е много индивидуален и всяка жена има различен праг на чувствителност и балансът е много фин процес. Има жени активни спортисти, които нямат никакви отклонения в хормоналната продукция. Същвременно има момичета, които дават анамнеза за нередовен цикъл и отклонения по необясними за тях причини, при които при по-насочено и детайлно задаване на въпроси, установяваме, че всъщност са направили дискретна промяна в хранителния си режим, само с неголямо намяляване на дневния си калориен прием и увеличаване на седмичните тренировки напр.с една повече и е настъпило отклонение в цикъла. Не говорим за хранително разстройство, а например за преминаване към вегетарианство, изключване само червено месо или редукция на калориите. Тоест това не са драстични промени, но при тези момичета са довели до негативен ефект. Има жени, при които много тежък стрес от такова естество – хранително или физическо натоварване, не дава отражение на стероидогенезата, върху функцията на женските полови органи. Затова ефектът е индивидуален и трудно може да се предвиди.
- Значи ли това, че както липсата на движение, така и свръхнатоварването може да е проблем?
- Тук говорим за много интензивни и изтощителни тренировки при активните спортисти. Но, да, особено при млади момичета, когато все още цикълът и хормоналната система е лабилна, тя е много чувствителна на такива въздействия. При младите жени ситуации като стрес в семейството, малко по-интензивни тренировки или лека промяна на хранителния режим, може да се отразят на хормоналния баланс и респективно на репродуктивните възможности.
- Има ли храни, които подпомагат доказано репродуктивните функции и кои са те?
- Здравословното хранене със сигурност от значение за подобряване на репродуктивните възможности. Храните богати на фибри, на витамини и микроелементи, с подчертан антиоксидантен ефект, благоприятстват хормоналния баланс и качеството на гаметите. Това са ядките и варивата, зелените листни зеленчуци, горските плодове, рибата, богата на полиненаситени мастни киселини. Като модерен и важен клон на епродуктивната медицина се развива все повече, т.нар.преконцепционна медицина. Натрупват се все повече научни данни в потвърждение на познати постулати за връзката на начина на живот 3 до 6 месеца преди планиране на бременност за улесняване на настъпването на здрава бременност и подобряване на условията за износването й. Защото когато има желание за бременност, трябва да се мисли и за вероятните акушерски рискови, свързени с износването й и раждането. Наднорменото тегло и затлъстяването например, освен че могат да затруднят настъпването на бременност, крият риск от развитие на прееклампсия или гестационен диабет при настъпване на бременност. Именно в този контекст се препоръчва подготовка на организма и на жената и на мъжа с повишаване на физическата активност, здравословно хранене, избягване на вредни навици, преди пристъпване към опити за забременяване, а не опит за лечение след това.
- А какви са вашите съвети, към хората, които искат да станат родители в различните възрастови групи?
- Те са общи препоръки за здравословен начин на живот, които благоприятстват общото физическо здраве. Хубаво е, когато двойката реши да пристъпи към забременяване, да се съобразят и поинтересуват от възможностите да подобрят тяхното репродуктивно здраве с промяна в начина на живот в посока на нещата, за които говорихме – активен двигателен режим, редуциране на вредни храни, течности и всички вредности и по-балансирана диета. След това, ако не настъпи бременност при млади хора, при жена до 34 годишна възраст възраст в рамките на година или при жените над 35 г. в рамките на половин година, да се обърнат към репродуктивен специалист за изследване на основни параметри, свързани с репродукцията, за да може, в случай, че се установи някакъв по-сериозен проблем, да се препоръча и предприеме своевременно някакво поведение. Ако жената до 34-35 годишна възраст няма непосредствени репродуктивни намерения в следващите години, горещо препоръчвам консултация с репродуктивен специалист за обсъждане на възможностите за съхранение на фертилитета, каквото е замразяването на яйцеклетки, за да се вземе информирано решение дали да пристъпят към това или не.
- Понякога обаче, ако дадени изследвания като яйчников резерв и спермограма са с недобър резултат, възможно ли е толкова да подтиснат човека, че чисто психически да му повлияят зле и това да попречи допълнително ?
- Много е възможно недобри резултати на яйчниковя резерв или спермограмата да имат негативен психологически ефект, но ако двойката има желание и трябва да се продължи по някакъв път напред, забавянето на диагнозата и лечението само ще влоши репродуктивната прогноза за двойката. Много лоши резултати и диагнози се налага да се обсъждат с пациентите, но необсъждането им само влошава прогнозата и не е в техен интерес. Неслучайно според добрата медицинска практика в репродуктивните клиники се изисква да има и психолог. Българинът няма културата да общува с такъв специалист, но за сметка на това ние лекарите и акушерките и медицинските сестри поемаме тази функция по-добре или по-зле. Но, да, тези пациенти се нуждаят и от психологическа подкрепа. Ако специалист има време да изслуша страховете на пациентите и в същото време да им даде обратната връзка, че те не са единствените, че много хора минават по този път и в 99% всичко завършва с положителен изход, това ще бъде за тях ценна подкрепа.

Платформа разпознава първите признаци на стреса

Всеки спорт е добър за детското развитие

„Тракия" с новаторска система за АГ-операции

Изпитваме продукт за лечение на кариеси при деца без болка

Нов метод при сърдечна недостатъчност в Тракия

Расте броят на децата с късогледство

Сентинелната биопсия да влезе в КП за рак на гърдата

Преяждането е в основата на затлъстяването
Около 70-80% от случаите са пряко свързани с начина на живот – прекомерна консумация на храна и недостатъчна активност, казва доц. Явор Асьов

Депутатите поощриха липсата на контрол в болниците
Те приеха и оригинални лекарства на стойност над 1200 лева опаковката да се ползват с финансови облекчения по каса без да е ясно защо, както и безплатни антибиотици за деца
