Грипът е с остро начало
.jpg)
- Есента и зимата са сезоните на острите респираторни инфекции, времето, когато се активират вирусите. Те търсят своите гостоприемници, за да съществуват и тези гостопроемниците са хората. Точно зимният период, особено времето около Коледните празници, когато се събираме в затворени помещения, се създават условия вирусите да процъфтяват. Сега е сезонът и на грипа, пикът обикновено е в края на януари, средата на февруари, точно периода след празниците. Респираторните инфекции имат две лица – грип и други респираторни инфекции, към които влизат всички вируси, които предизвикват обикновената настинка, включително и SARS-CoV-2. Много е важно в този период от време да кажем на хората, че грипът трябва да се отличи от останалите вируси, и да се започне лечението навреме, защото за него лечение има. Докато за останалите респираторни инфекции, то не е така специфично. Когато лечението на грипа започне веднага, това ще предпази и от последващите усложнения.
- Какви са симптомите на грипа?
- Грипът започва остро, инкубационният период е много къс. Ако през предходния ден човек се срещнал с болен, на следващия ден или дори още вечерта може да прояви симптоми. Както вече казах, грипът е с остро начало, характерни са болки по мускулите и ставите, висока температура, главоболие, дразнене от светлината и много силна отпадналост. Какво да направим в този момент? Задължително е да се направи тест, за да се разбере дали е грипен вирус А, който циркулира повече в момента и грипен вирус Б. Това е важно, защото грипният вирус А се лекува освен с невраминидазни инхибитори и с М блокатори, докато грипен вирус В се повлиява само от невраминидазните инхибитори По този начин ние се ориентираме коя от двете групи лечение може да се приложи. Ако обаче тестът е позитивен за КОВИД, това означава, че няма специфично лечение, има широкоспектърни противовирусни медикаменти, включително и български, които помагат за спиране или потискане на репликацията на вирусите, за да се предпазим от усложнения.
- Тоест, когато човек има респираторно заболяване е много важно да се тества?
- Точно така. За теста е важно да кажем, че невинаги грипният вирус се улавя в първия момент, тъй като той попада в носоглътката и започва репликацията, но не се открива в първите часове, а на втория или на третия ден. Но първите 48 ч. са златните часове, в които човек може да приеме противогрипен медикамент, защото тогава е максимумът на репликацията на вируса. От опит обаче мога да споделя, че не е излишно да се приеме дори и в по-късно време, защото невраминидазните инхибитори и .блокаторите спират по-нататъшната репликация на вируса, предпазват от усложненията и съкращават времето за боледуване.
- Кои са най-уязвимите групи?
- Най-уязвими са възрастните хора – над 65 годишна възраст, затова обикновено ги съветваме да избягват контактите с хора, особено с болни, защото при тях вероятността да развият усложнения, каквито са бронхити и пневмонии, е по-голяма. Втората уязвима група са децата и най-вече тези с къси дихателни пътища, особено сега, когато на фона на мръсния въздух, се създават условия за по-лесно заразяване. Децата трябва да бъдат пазени от контакт с хората, особено кърмачетата.
- Какви са вашите съвети към хората в грипния сезон?
- Много е важно нашата имунна система да е силна, за да може да се справи с вирусите, да се намали оздравителния период и да няма усложннения. На първо място много важно е балансираното разнообразно хранене с прием на трите нутриента – белтъци, въглехидрати и мазнини в съответното съотношение. Винаги казвам, че този период не е за диети, организмът трябва да приема особено белтъчната храна, защото тя е в основата на нашата имунна система. На второ място – много важен е пълноценният сън и на трето място- трябва да се борим със стреса. Опитът ми показва, че хората, които мислят позитивно, по-леко преживяват респираторните инфекции. Те или не боледуват или преболедуват много по-лесно и по-бързо. Ще цитирам едно проучване, в което са участвали доброволци, които докато слушат любима музика, е взета и изследвана кръв от тях. Оказва, се че макрофагите, защитниците на организма срещу вируси , бактерии, токсини, стават изключително активни. Затова съветвам в този период хората да слушат хубава любима музика, за да поддържат доброто настроение, имунната система и добрата хармония със себе си и околния свят.
- Споменахте, че в условия на мръсен въздух заразяването става по-лесно. Защо?
- Мръсен въздух означава наличие на висока концентрация на фини прахови частици (ФПЧ). Те се образуват и концентрацията им е най-високакогато падне мъглата. Мъглата представлява микроскопични водни капчици, които се свързват с токсичните газове от автомобилите и от твърдото гориво и така формират ФПЧ. Влизайки в човешкия организъм, фините прахови частици попадат в горни и долни дихателни пътища. Те влияят на нашия мукоцилиарен апарат, който пази белия дроб от инхалираните вредни частици Фините прахови частици водят до блокиране и нарушаване на тази очистваща система и тук е много важно да добавим, че ролята на цигарите и тютюневия дим е изключително голяма. Има проучвания, които доказват, че под ежедневното инхалиране на тютюнев дим, се развива феномен на парализа на ресничките. И оттук се създават много благоприятни условия за навлизане на вирусите и бактериите. И мръсният въздух, и тютюневият дим създават условия вирусите да атакуват човешкия организъм.
- Как влияе зимният сезон с циркулиращите вируси на хората с хронични заболявания в дихателните пътища като астма, хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ).
- Това, което ме впечатлява е, че не малка част от хората с хронично обструктивните заболявания с ХОББ и астма влошават своите състояния в този период. От една страна това се дължи на мъглите и увеличените фини прахови частици, а от друга на вирусни инфекции. Признаците на вирусната инфекция като дразнене в гърлото, повишена температура, влошават хроничното заболяване като засилват симптомите като кашлица, затруднено дишане, хриптенето в гърдите, което налага намеса веднага, защото това е екзарцебация на основното хронично заболяване. Но, когато няма симптоми на вирусна инфекция, но например кашлицата на пациента с хронично обструктивно заболяване се, засилва, това вече е екзарцебация, предизвикана от мръсния въздух, тоест от повишената концентрация на фините прахови частици. В тези случаи съветваме нашите хронично болни пациенти, които работят, задължително да носят маски, докато са навън. Мисля, че покрай пандемията хората свикнаха с маските, но те трябва да са FFP2, които защитават 94% и FFP3, които защитават 99%. Хората могат да отидат с тях до магазина, до работното място. В този период дори съветвам маските да се носят и в градския транспорт. Автобусите, тролеите и трамваите са един инкубатор на вируси, защото е доказано, че когато един болен от грип или от някаква респираторна инфекция говори, отделя 250 вирусни частици в пространството. Но, ако този болен кашля силно, той отделя 800 хиляди частици, което означава, че заразяването може да стане много бързо. Затова съветвам да се носят маски, може и по-плътен шал, с който да се покрие и носа. Защитата е много важна. И второто послание, което отправям към нашите хронично болни пациенти е да не пропускат приема на своите инхалаторни медикаменти. Всеки един пациент с астма и ХОББ има своя терапия. Често забелязвам, че хората я спират с мотива, че се чувстват добре. Именно заради това искам да призова пациентите да приемат задължително своите медикаменти, когато се чувстват добре, защото по този начин те ще преживеят трудния период – времето на мъглата и на повишената концентрация на фините прахови частици или на периода на острите респираторни инфекции.
- А за синузитите какво е важно да знаят хората в този период?
- Много от нашите пациенти имат прояви на рино-сину-бронхит, непрекъснато пост назално стичане или както го наричаме дрипинг синдром с последваща продължителна кашлица. Това в 85% е причина за кашлица, защото когато се стичат секрети от синусите, те са богати на възпалителни медиатори, които дразнят кашлящите рецептори и предизвикват кашлица. Затова съветваме първо да се направи нужното изследване, за да се разбере причината. Хората, които са с алергични риносинуити, имат постоянно лечение, с впръскване в двете ноздри ежедневно. За алергията са необходими и таблетки, важно е да се знае от какво се предизвиква реакцията, понякога тя се появява във времето на цъфтежа на дърветата, когато са много активни полените. Още от месец февруари, тези пациенти трябва да бъдат защитени с впръскващите медикаменти в носа и със съответните таблетки, за да могат да преживеят по-лесно периода на активните полени през пролетта. Затова е много важно да отличим какъв е синуита- има пациенти с хроничен, неалергичен риносинуит, и той също трябва да се контролира от колегите УНГ специалисти.
- Напоследък стана популярна темата за човешкия метапневмовирус? Какво трябва да знаем за него и има ли повод за тревога?
- Метапневмовирусът е открит през 2001 г. в носглътката на 28 деца от Холандия. Оттогава досега е минало толкова много време, през което вирусът е преминал през немалко хора, така че има създаден групов имунитет. Няма опасност от епидемии и пандемии, това беше и заключението на доц. Ангел Кунчев и проф. Ива Христова. Метапневмовирусът обаче е от семейството на респираторно синцитиалните вируси. Затова е много важно да бъдат защитени децата, най-вече тези в кърмаческа възраст. Известно е, че пикът на хоспитализациите при децата е между 2 и 3 месеца при респираторно синцитиалния вирус и между 6-12 месеца при метапневмовируса. Опасността при тях е от развитие на бронхиолити и пневмонии.

Първи случай на морбили за годината

Морбили се повиши с мигрантския поток

Втори случай на денга за годината

Бивш здравен министър спечели дело заради КОВИД

Мербековирусът е с широко биовъздействие

Пик на RSV-вируси в страната
Леко увеличение има и на коронавируси, но не и на КОВИД, а грипът остава без промяна, показват изследванията на отпадните води

Грипът трайно намалява

Противогрипните мерки паднаха навсякъде

Отит и синузит са усложненията на грипа
