Формулата за онколекарствата е неефективна
Промените, които приеха депутатите в началото на миналата година, за да спрат злоупотребите от страна на лечебните заведения и фирмите с парите на НЗОК за онколекарства, доказано се оказа неефективна. Едва 1.4 млн. са спестените средства за 4 месеца чрез формулата, с която трябваше да се намалят разликите в цените на еднаквите медикаменти за рак, които плаща на 100% здравната каса на болниците и оттам на търговците на едро.
Формулата за ограничаване изтичането на средства от здравната каса бе приета в началото на миналата година. Тогава в парламента имаше две предложения на – ГЕРБ и на ПП-ДБ. Както вече не веднъж clinica писа, заложените правила в двата проекта се очакваше да доведат до спестявания между 8 във варианта на ГЕРБ и 60 млн. лв. в този на ПП-ДБ за година. Въпреки огромната разлика от 52 млн. и многобройните съмнения в ефикасността на решението, депутатите приеха първото предложение, с което се въведе среднопретеглена цена, по която касата да плаща лекарствата, когато получава за тях различни цени от болниците.
Година по-късно резултатите са налице.
Формулата започна да се прилага от юли миналата година. От тогава до октомври включително или за 4 месеца, спестените средства възлизат на 1.4 млн., а платените пари на болниците за онколекарства за този период са 484 млн. лв., съобщиха от здравната каса в отговор на въпрос на clinica. Това означава, че изразходването на неоправдани средства за онколекарства и злоупотребите с обществени средства продължава. Това показа и проверка на цените на онкомедикаментите, които болниците отчитат към касата, която clinica направи още юли миналата година.
За съжаление няма никакви изгледи
положението да се промени и през тази година. Причината е, че няма изгледи за нови нормативни промени в посока намаляване на разликата в цените на онколекарствата, които болниците отчитат към НЗОК и които в някои случаи стигат няколко пъти. Под въпрос е и търгът на МЗ, който ведомството започна есента на м.г. Той трябваше да е осигури онколекарства на единни и ниски цени за всички болници за две години. По традиция обаче той бе обжалван от дистрибуторите „Булфарма" и „Топ Хоспитъл" и временно спрян. Окончателно решение на ВАС по случая се очаква към края на януари. Всичко това показва, че за пореден път държавата не успява да сложи ред в здравния сектор.
Има голям недостиг на обезболяващи
Проф. Ангелов оглави здравната комисия
ЕМА проверява Semaglutide за очни проблеми
Без биомаркери терапията е неефективна
Онкоболните ще ги боли все повече
Липсват болкоуспокояващи за рак
Няма основание за напрежение
Техническа грешка е в основата на съмненията на БЛС за вида на дейността в амбулаториите, съвместната ни работа е възстановена, казва Анелия Атанасова
Как да получите отговор на въпросите си от НЗОК
Искаме контрол на хоспитализациите
Въпреки постъпването на много повече пациенти в болниците, ние сме на челните места по смъртност, алармират пациенти