Коя е по-добрата терапия за рак на главата
Коя е по-добрата алтернатива за лечение при пациенти с напреднал рак на главата или шията, когато не може да се прилага стандартната комбинация с cisplatin и радиотерапия. Това показва ново изследване на Националния раков институт (NCI) на САЩ, което е публикувано и в Лансет.
Около една трета от пациентите с рак на главата или шията не могат да получат лечение с cisplatin и радиотерапия, защото имат противопоказания, като бъбречни проблеми, загуба на коса или други, отчитат експертите. В тези случаи се налага прилагането на друга комбинация.
Затова от NCI в САЩ са потърсили
отговор на въпроса коя е най-добрата алтернатива, като са сравнили резултатите от прилагането на cetuximab и durvalumab заедно с радиотерапия. Проучването е било рандомирано, което означава, че пациентите не са знаели какъв медикамент получават. То е било финансирано от американския раков институт и Астра Зенека (производител на durvalumab) . В изследването са участвали близо 200 души, като повечето са били над 70 години и са били от бялата раса. 123 от тях са приемали durvalumab, а 63 – cetuximab.
Данните показват, че прилагането
на cetuximab води до по-добри резултати. 64% от пациентите с този медикамент са преборили заболяването след 2.3 години проследяване срещу 51% от хората на durvalumab. Въпреки това изследователите предупреждават, че резултатите трябва да се интерпретират внимателно заради малкия обем на изследваните групи.
Нежеланите реакции и при двете
групи са били идентични. Най-честите ефекти са били свързани с трудно преглъщане, нисък брой лимфоцити и подуване в устата. Починалите пациенти са били 4 в по-многобройната група и 2 в по-малобройната или съответно 3 и 2 на сто от хората, които са взели участие в тях.
Това не е първото подобно изследване.
По-рано са сравнени резултатите от прилагането на pembrolizumab и cetuximab с радиотерапия отново за пациенти с рак на главата или шията, които не могат да се лекуват с cisplatin. Резултатите са показали, че първата комбинация не е била особено удачна. Според експертите подобен тип проучвания дават възможност за подобряване насоките за лечение на заболяванията.
Има голям недостиг на обезболяващи
Не лекувайте мигрената с аналгетици
Тогава тя ще хронифицира и броят на пристъпите в месеца ще станат поне осем, предупреждава акад. Иван Миланов
Без биомаркери терапията е неефективна
Вярвайте на своите лекари
Липсват болкоуспокояващи за рак
14-ти Български курс по бифуркации
Да се плащат повече изследвания за инвитро
Освен това ЦАР да поеме процедурите с донорски материал, съхранението на ембрионите и промотирането на асистираната репродукция, настоява доц. Мария Юнакова
Прокуратурата: ЗЗО не нарушава Конституцията
В него може да се заложат минимални заплати и възможност да се дават пари на публичните болници по методиките на здравната каса, смята Борислав Сарафов
Позволи си пауза - погрижи се за себе си!
Министерството на здравеопазването провежда скринингова кампания за рака на маточната шийка с 90 000 безплатни прегледа
МС заложил 25.6 млн. за инвитро догодина
Това е с 3.6 млн. лв. повече, отколкото през тази година, обяви премиерът Димитър Главчев