Обичта, която дава сили да продължаваш
Детето има и друга диагноза
– вродена стеноза на клапата на белодробната артерия, за която е станало ясно малко след като раждането му. По тази причина той се проследява всяка година от различни специалисти - кардиолог, невролог, псигиатър, както и през логопед и психолог. Също така Сиян приема лекарства и ходи на различни изследвания.
Момченцето ходи на терапии в два центъра, като Българската Коледа е спомогнала посещението на един от тях през тази година. „За около два месеца ни стигнаха средствата от Българската Коледа като терапиите му включват един час логопед и един час психолог, ерготерапия", казва още Яница. Родителите на Сиян смятат и занапред да потърсят помощ от Българската Коледа, ако е възможно и за по-голям период.
„Честно казано е трудно и подкрепата
е важна, защото както знаете в България всичко си плащаме. В момента аз не мога да работя, разчитам на средствата от неговото ТЕЛК-решение, като аз съм и негов асистент. Мъжът ми също не може да работи, той поддържа един онлайн магазин, но не може да започне нормална работа, защото води детето на терапии, той е шофьорът, освен това малкият постоянно боледува. Знаете, колко е трудно в България", сподели още майката. Тя добави, че дори и да се запази досегашната подкрепа от страна на „Българската Коледа", то пак ще е плюс.
Иначе Сиян е много живо дете. Обича музикални играчки със светлини, както и такива, които спомагат някакво обучение.
За празниците родителите му ще
му подарят точно такива играчки – роботче, кола или пияно. „Още не сме му подготвили подарък, но ще е нещо музикално", обясни Яница. Сиян ходи на детска градина три пъти седмично за по три часа – от сутрин до обяд. Една от причините родителите да го прибират по това време е, че никой освен майка му не може да го нахрани.
Яница мечтае в България да има повече специалисти и центрове за деца с редки заболявания. Тя обясни, че често се налага тя да обяснява за заболяването на детето си, за което у нас няма достатъчно знания и опит.
„Много ми се иска в България да
сме една крачка напред, както в другите държави. Нямаме българска асоциация за този синдром, както в Америка. Там хората се събират, обменят опит, това е много ценно, а у нас липсва", добави още майката. Според нея грижите за деца със специални категорично потребности в България не са адекватни.
Яница е убедена, че тя и мъжът й трябва да са силни, защото Сиян разчита на тях. „Това, което наистина ни стимулира е детето, не трябва да се отказваме, а напротив. Още когато разбрахме за тази диагноза, бяхме меко казано съсипани, но това не е вариант, събираш се, продължаваш напред и това е.", каза тя. За нея отчаянието е крачка назад и не бива да се стига до него.
„Колкото и да сме паднали духом
с мъжа ми, гледаме да се съберем и да продължим напред. Малкият разчита на нас и не бива да се поддаваме на емоции. Детето ни е най-големият стимул да се усмихваме, да се борим, да продължаваме, да не се отказваме", убедена е Яница. И разбира се силата да не се отказва тя намира в майчината си любов. „Децата с този Синдром са едни от най-добрите, най-гушливите, постоянно ти показват любов, постоянно искат да го чуват, те още ги наричат децата елфи и са най-добродушните деца", сподели още майката. Затова тя продължава напред....с радост и усмивка.