Сърцето на майката
Защото рожбата, каквито и
Първи били гърчовете, после
се установило, че той няма да може нито да проходи, нито дори да седи, като останалите деца. Нито Калина, нито съпругът й помнят на колко консултации, прегледи и изследвания са водили сина си от тогава досега. През 2016 г. дори го закарали със специализирана линейка в Турция, скоро след раждането му. „Там му направиха адрено-магнитен резонанс, какъвто тук, в България, не му бяха направили. И там лекарите не дадоха надежда, като ни обясниха, че заболяването е изключително рядко", спомня си Калина Иванова. С връщането си у нас тя започнала да търси всякакви информация за такива състояния. Открила, че в САЩ има мъж, който с тази диагноза се е образовал и дори работи като лаборант.
Тази година Иванови отново
закарали момчето си в Турция. Лекарят там им казал, че има друг случай, в който пациентът му вече е започнал да ходи. По думите на Калина у нас няма кой да поеме грижата за такива деца. Затова за Жан всички вкъщи полагат огромни и всеотдайни грижи. Независимо от това, осем години по-късно, в резултат на сложната диагноза Жан все още не може да ходи. Не умее дори да седи сам, нито да хваща предмети. Дали той има нужда от нещо, се налага родителите, баба му и по-голямата му сестра да гадаят какво е то. Домът на семейство Иванови в елинпелинското село Григорево е обзаведен ни повече, ни по-малко, като спорта зала – шведски стени, висилки, уреди за раздвижване и няколко вида колички, в които придвижват детето в полулегнало положение, когато се наложи да бъде заведено на преглед при лекар или на зъболекар. Изпитание е дори подстригването му.
Само една фризьорка се наема
да го прави, но придвижването до салона, макар да е с достъпна среда, е истинско изпитание. Докато тя действа с гребена и ножицата, двама от близките му го придържат, защото тазобедрените му стави, както и връзката им, не са изградени нормално и стоят като извадени. Макар и 8-годишен, Жан не ходи на училище. „ Записан е на детска градина, но ходи само по документи", казва майката Калина Иванова. Това, което семейството може да направи за момчето е да наема няколко пъти кинезитерапевтът от София Светослав Лозанов, който се занимава цял ден с него вкъщи. Фамилията не пести благодарностите към него. Всички у дома смятат, че Жан е все още жив благодарение на неговите грижи.
„Още по-голям е проблемът, когато
детето се разболее или нещо го заболи. Той не може да ни обясни, какво му е. В такива случаи го закарваме в ДКЦ или болница и обикаляме куп лекари, докато се разбере какво му е", разказва Калина. И изрично моли да опишем благодарностите й към детския кардиолог д-р Маринов от МБАЛ „Надежда", който е единственият, поел отговорността да оказва помощ на специално дете като Жан. „Този човек вдъхва постоянно кураж на семейството ни. Той е насреща при всеки проблем", подчертава майката. А семейството действително е преживяло много.
За да може тя да работи с него и да
му е в подкрепа, й се наложило да учи още. Първото висше образование на майката Калина е икономика и организация на турстическия бизнес. Направила и две магистратури – по педагогика и психология. Сега тя работи и като ресурсен учител в Регионалния център за подкрепа на приобщаващото образование в София. В семейството ходят на работа всички с изключение на бабата, която е в добро за възрастта си здраве и кондиция, и може да помага в отглеждането на Жан. Иванови се надяват, че всяка помощ от „Българската Коледа" ще бъде от помощ за семейния бюджет, тъй като и логопедът, и кинезитерапевтът, и рехабилитаторът за специалното момче се заплаща от фамилията.