България на опашката по чист въздух

„В България са отчетени едни от най-високите замърсявания на въздуха с финни прахови частици, както и настъпването на преждевременни умирания заради това. През 2010 г. близо 12 000 души са загубили живота си, както и 2 млн. работни дни", отчете Тони Томпсън от „Св. Банка", която оказва помощ на държавата ни по проблема. Според анализите на банката без адекватни мерки до 2030 г. страната ни ще се превърне в едни от най-силно замърсените центрове в Европа.
Два са основните проблеми за високото ниво на
финни прахови частици във въздуха според Нено Димов, министър на околната среда и водите. Това са старите автомобили и битовото отопление с твърди материали, което масово се използва в страната. До голяма степен те са свързани със социалноикономическото положение в държавата ни. Допълнително замърсяване се получава и от строителството, което се извършва без да се спазват никакви предпазни норми за хората, отчете червеният депутат проф. Георги Михайлов. Също така и от централите в Марица изток и Бобовдол.
Всичко това води до увеличаване на здравословните проблеми сред населението и повишаване на хоспитализациите.
„Прахът е основният замърсител, който
оказва влияние на белодробната и кръвоносната система, на черния дроб и бъбреците. Затова се увеличават белодробните заболявания, като най-рисковата част са децата и възрастните", отчете зам. здравният министър Светлана Йорданова.
Властите работят върху нормативни промени за отстраняването на тези проблеми. Предвиждаме да се използват по-добри материали за битово отопление на пазара, както и да се въведат определени характеристики, на които трябва да отговарят автомобилите, обясни министър Ненов. Освен това
замърсяването от четирите централи в Гълъбово
трябва да се снижи до нормите. Успоредно с това се въвежда проект за ранно оповестяване при надвишаване на съдържанието на серни оксиди в региона и предприемане на незабавни мерки за ограничаването им от централите, обясни министърът. Според здравното ведомство пък трябва да се ограничи изгарянето на отпадъци, битовото отопление с твърдо гориво, да се озеленяват повече площи, да се обнови автомобилния парк и редовно да се измиват улиците.
България не е единствената страна с проблеми
в чистотата на въздуха. Ние сме първата държава, която европейският съд осъди за неспазване на нормите за финни прахови частици, но още 15 са наопашката. Затова темата ще бъде приоритет по време на председателството ни на ЕС, обяви още екоминистърът. Според него основна роля в подобряване на състоянието на въздуха има местната власт. За съжаление в момента тя не обръща сериозно внимание на темата. Със 115 млн. лв. за подобряване качеството на въздуха ще разполага министерството, но първо трябва да се адресира проблема от общините, обясни Ненов.

Борбата на Иво продължава, да му помогнем

Кризата у нас тепърва предстои

Виктория и Георги - топ имена за бебета

Шампионка по карате срещу насилието над деца

Да помогнем на Божидара да проходи

Системата за контрол на въздуха e компрометирана

Климатът ни става като в Северна Гърция

Събират средства за лечението на Алекс

С молба за скромна помощ
