Бюджетът на НЗОК е на статуквото
Проектобюджетът на НЗОК за 2025 г. е по своя път към парламента. Почти 50% от средствата в него се предвижда да отидат за болниците, а 2.3 млн. са заложените хоспитализации. Правилно ли е това, кога ще обърнем пирамидата към извънболничната помощ, ще има ли някога критерии за качество, не само за количество, попитахме Боян Бойчев. Той е член на Надзорния съвет на НЗОК от квотата на работодателите и по-точно на АИКБ.
- Г-н Бойчев, доколко удачен е бюджетът на НЗОК за 2024 г.?
- Той е удачен дотолкова, доколкото изобщо го има, но виждаме, че този бюджет запазва статуквото, а според световните класации България е на 65-то място по отношение достъпността и качеството на здравеопазването.
- Защо тогава Надзорният съвет одобри бюджета?
- Този въпрос би трябвало да зададете към хората, които са гласували „за", лично аз бях против приемането на бюджета в този му вид. Един от колегите се въздържа.
- Кои са най-проблемните места в бюджета за вас?
- Те са множество, но за мен основният проблем е, че няма реална валута, с която се измерват разходите. Имам предвид, че цените на КП през годините само са индексирани, но със сигурност има много пътеки, които са много високо оценени, а други са подценени. Това го признават включително и от БЛС, а нежеланието да се пристъпи към хармонизиране и правилно определяне цените на КП не позволява да се доведе до по-голяма ефикасност и --ефективност при определяне на самия бюджет.
Паралелно с това изпълнителният орган продължава да неглижира липсата на актуална здравна карта и съответно средната заетост на болничните легла се колебае около 50 процента.
- Какво беше обяснението в това отношение от страна на НЗОК, че се залагат 2.3 млн. хоспитализации и 50% от бюджета за болнична помощ?
- Нямаше обяснение от страна на хората, които представяха бюджета. Показателно е, че той беше приет на извънредно заседание, свикано по-малко от 24 часа, след като ни предоставиха материалите, така че нямаше място за никакъв смислен дебат. В същото време ние като работодатели, а и колегите от синдикатите също са на тази позиция, за нас е важно пациентът да е в центъра на финансирането и изпълнението на медицински грижи. Докато останалите участници в НС поставят на първо място не точно пациентите, а лекарите.
- В бюджета е заложена една промяна в ЗЗО, с която да се ограничат преразходите, които генерираха болниците тази година, ще сработи ли тя според вас?
- Честно казано нямам отговор. За мен работещият вариант за управление на разходите за болнична помощ е, след като бъдат разпределени средствата по тримесечия, а дори на едномесечна база, при преразходи или надвишаване на бюджета, да има автоматично корекции на цените. Защото, както сега е записано в НРД, е нужно одобрение на БЛС, но на поканата ни за среща и разговори, оттам отговориха, че вече е прекалено късно и нещата останах както са, а именно с преразход за 2024 г., чиято сума ще бъде ясна тази седмица.
- От страна на здравната каса или Надзорът повдигат ли се въпросите за въвеждане на индикатори за качеството?
- От страна на КНСБ, а и моя милост, в Надзорния съвет периодично поставяме въпроса за оценка на качеството, за съжаление няма мерки – както от страна на МЗ, така и на НЗОК.
- Смятате ли, че ли тази апатия е следствие липсата на нормална парламентарна дейност и редовно правителство или причините са други?
- По-скоро не, защото това съм наблюдавал през годините и при редовно правителство. Спомням си един бивш редовен министър на здравеопазването, който тръгна да проучва възможността за промени и остана само с това, визирам Кирил Ананиев. Не знам дали не му стигна времето или някой друг е решил да не клати „лодката", защото здравеопазването е инерционна система и всякакви резки движения, могат да променят нещата както в положителна, така и в отрицателна посока. Затова трябва да се действа стъпка по стъпка, но с ясен план.
- В сферата на извънболничната помощ има ли капацитет да се делегират повече дейности или на този етап трудно се усвоява бюджета там?
- Това е особен въпрос, защото за МДД тази година имаме неусвоени средства, но информацията, с която Надзорният съвет разполага е, че изследванията се финансират на 100%, когато се извършват по КП и на нула, когато се извършват извън тях. Затова в интерес на пациента е да ги направи в болницата, за да не ги плати. И тук се връщаме отново при КП, където не само цените, но и включените дейности понякога са неподходящи.
- НСЧБ иска да се извадят част от КП да станат процедури, вие бихте ли подкрепили подобна промяна?
- Разбира се, лично бих подкрепил подобна процедура, стига да са спазени медицинските стандарти и да не е в ущърб на пациента.
- Предвидени ли са достатъчно средства за догодина за лекарствата за ССЗ и за таксите ли за рецепти?
- Да, мисля, че е съобразен и за лекарствата и за рецептите. Има допълнителен бюджет за медикаментите, които влязоха със 100% реимбурсация през април тази година. Силно се надявам, че правилно е преценено какъв да бъде този бюджет.
- А обсъдихте ли възможността за включване на изисквания за брой сестри в болниците за договор с НЗОК, защото това е най-големият проблем?
- Обсъждахме темата за медицинския персонал като цяло, че съгласно изискванията в медицинските стандарти броят е един, а съгласно договорите между НЗОК и лечебните заведения там е значително по-голям. Коментирахме доколко удачно е това вдигане на летвата, от гледна точка, че сега облагодетелства по-големите болници за сметка на по-малките. И се стига до случаи, в които за да се изпълни изискването се командироват лекари от една болница в друга и се получава, че заплащането е средно 10 лв. на час, което е абсурдно. Значи някой лъже.
- Но къде е решението – трябва ли всички болници, които искат да всичко, да могат да го правят?
- Трябва да има възможност за мобилност на пациентите, давам пример с Румъния – там решиха този въпрос, като сложиха повече от един медицински хеликоптер и има само няколко болници, които поемат по-тежките случаи, а останалите са с по-ниско ниво на компетентност. Излиза много по-евтино да се транспортират пациентите, отколкото да има отделение навсякъде. Това обаче е свързано със съкращаване на определени дейности от някои болници и трябва да има политическа воля. Защото се появява поредния кмет и казва – тук трябва да има всичко.
- Какви са очакванията ви от здравеопазването през следващата година на база и този бюджет?
- Още веднъж искам да подчертая, че това е бюджет на статуквото и не очаквам да доведе до промени, а да продължим по същия път, който не е правилен. Лично за мен с тези средства може да се направи повече.
Разпределят парите на НЗОК другата седмица
Лекари в Пловдив върнали 120 хил.
Какви иновации заплаща НЗОК
Спасиха родилка с рядка болест
Мартина и бебето й - Мария Михаела, се чувстват добре и вече са си вкъщи, съобщиха от Майчин дом
Махнаха 6 кг тумор от корема на жена
Сложната хирургична интервенция бе извършена от проф. Ангел Учиков в УМБАЛ „Свети Георги" в Пловдив
Кръводарителска акция във Варна
Проблем с най-евтините лекарства за рак
Три пъти са се увеличили уведомленията за постоянно или временно спиране продажбите на базови химиотерапевтици у нас през последната година в сравнение с предходната