Разходите за здраве намалели след КОВИД
Въпреки понижението си, те
остават по-високи от разходите за здравеопазване преди КОВИД, отбелязва още докладът. На практика разходите на глава от населението за здраве през 2022 г. падат навсякъде в сравнение с 2021 г. освен в държавите с ниски доходи, но остават по-високи от тези през 2019 г.
Така например средните разходи
на глава от населението остават с 5% по-високи от тези преди пандемията в държавите с високи доходи, с 8% в страните със средни и с 12% по-високи в тези с най-ниски доходи. Над предпандемичните са и харчовете на хората за здравеопазване или така наречените плащания "от джоба". Съответно с 11% в държавите с високи доходи и с 6-7 процента в тези с ниски и средни. Те компенсират намалените средства, които дават държавите от бюджета си. Въпреки редукцията им обаче и те са с 1% над тези от преди пандемията.
Държавните разходи за здравеопазване
са от решаващо значение за осигуряването на УЗС. Неговото деприоритизиране може да има тежки последици в контекст, в който 4.5 млрд. души по света нямат достъп до основни здравни услуги, а 2 млрд. души са изправени пред финансови затруднения поради разходи за здравеопазване.
Защитата на хората от финансови
затруднения, дължащи се на разходи за здравеопазване, които не се плащат от джоба им, е от основно значение за постигане на здраве за всички. В периода от 2000 до 2019 г. разходите кеш за сметка на пациентите намаляват. Но все още в 20 от 30 държави с високи и средни доходи повече от половината от общите разходи за здравеопазване се заплащат от пациентите от джоба им, което допринася за цикъла на бедност и уязвимост.
Риск от тежка алергия от лекарства за МС
Българите с най-ниска удовлетвореност от живота в ЕС
Потвърдиха огнището на Марбург в Танзания
ЕМА проверява Semaglutide за очни проблеми
За пръв път извадиха тумор през очната кухина
САЩ напуска СЗО през 2026 г.
По-висок ръст на рака сред младите жени
Здравеопазването най-атрактивно за работа
Това показва анализ за тази и изминалата година на американския пазар на труда