239 хил. смъртни случаи от мръсен въздух
Все пак данните показват, че въздействието
на дългосрочното излагане на европейците на три основни замърсителя на въздуха (фини прахови частици, азотен диоксид и озон) върху здравето се подобрява. Въпреки това замърсяването на въздуха все още е най-големият екологичен риск за здравето в Европа. а европейците замърсяването на въздуха е най-големият риск за здравето, свързан с околната среда, който причинява хронични заболявания и смъртни случаи, особено в градовете и градските райони. В допълнение към преждевременната смъртност, последиците от живота със заболявания, свързани със замърсяването на въздуха, са значителни.
ЕАОС заявява, че е жизненоважно тези
въздействия да бъдат взети предвид при оценката на цялостната тежест на замърсяването на въздуха върху здравето, както и на ползите, които биха произтекли от по-чист въздух в Европа.
ЕАОС е установила, че азотът във въздуха може да доведе до промени, като например кои растителни видове могат да растат в даден район. Забележително е, че 73 % от екосистемите в ЕС са над критичните натоварвания за 2022 г.
Данните на ЕАОС се публикуват
паралелно с влизането в сила на преработената Директива на ЕС за качеството на въздуха. Тя беше приета за първи път през октомври, а от вчера вече влезе в сила. В нея е заложена цел за 2030 г. за нови стандарти за качество на въздуха, които са в съответствие с препоръките на СЗО, и е включено задължение за мониторинг на допълнителни замърсители като ултрафини частици, черен въглерод и амоняк.
Риск от тежка алергия от лекарства за МС
Българите с най-ниска удовлетвореност от живота в ЕС
Потвърдиха огнището на Марбург в Танзания
ЕМА проверява Semaglutide за очни проблеми
За пръв път извадиха тумор през очната кухина
САЩ напуска СЗО през 2026 г.
По-висок ръст на рака сред младите жени
Здравеопазването най-атрактивно за работа
Това показва анализ за тази и изминалата година на американския пазар на труда