„Българската Коледа“ помага на недоносените бебета

- Увеличение на родените недоносени деца има. За тази година то е 15% спрямо предходната 2023-та, когато бяха 12 на сто. Към момента имаме 140, като 23 от тях са под 1500 грама.
- Може ли да се каже на какво се дължи това увеличение?
- Голяма част от майките на нашите недоносени бебета не са здравноосигурени. Те не са посещавали женска консултация и направо идват да раждат. Тъй като нашето отделение е трето ниво на компетентност, част от рисковите бременни са насочвани към нас от други населени места. Това също е една от причините да повишения брой. Освен това, има жени, идващи от чужбина, също непроследени, да идват за раждане при нас.
- Какви са вашите съвети към бъдещите майки?
- Да посещават консулатции при акушер-гинеколог, който да проследява тяхната бременност. Чрез профилактика се решават част от проблемите по отношение на реждевременните раждания. Тук искам да допълня, че многоплодните бременности също увеличават риска за недоносени деца.
- Имат ли отношение към проблема заболяванията на бременните?
- Имат голямо значение, както и късните бременности, отлагани от жените за времето, когато вече са направили кариера. В тези случаи има рискове за някаква патология. Към проблема се отнасят още високото кръвно налягане, диабетът, проблемите с щитовидната жлеза и различни инфекции.
- Има ли шанс са много малките дечица, които се раждат при Вас?
- Има, много деца сме отгледали. Имаме отлично подготвен екип от специалисти. Имаме и апаратура, като част от нея ни е дарена от „Българската Коледа".
- Добре финансирани или недофинансирани са диагностиката и лечението. Какво още е в недостиг и с какво би могла да помогне „Българската Коледа"?
- Изследвания, включитело и генетични се поемат от здравната каса, но като цяло, не мога да кажа, че финансирането е много добро. Когато има тежка патология, изискваща скъпо лечение и диагностика, тогава цената на клиничната пътека бива надхвърляна. Тогава болницата продължава лечението за своя сметкта. Част от апаратурата е стара и често се поврежда, а тя е много важна в нашата специалност. Амортизацията е бърза, тъй като се ползва постоянно. Освен това, постоянно се разработват нови апарати с по-добри възможности. Ние трябва да сме в крас с високотехнологичните неща, които излизат, тъй като те подобряват лечението и диагностиката.
- Каква апаратура е необходима на лечебното заведение, която би могла да се осигури от „Българската Коледа", за да се подобри дейността и която болницата не може да осигури със собствени средства?
- Бих искала да получим апарат за церебрално функционално мониториране и апарат за контролирана церебрална хипотермия. Използват се за деца, които трудно се приспособяват в новата среда след раждането. При тях има риск от увреждане на мозъка. Тази техника обаче го намалява.
- Вие от години участвате в кампанията на "Българската Коледа", каква е равносметката ви?
- Изключително сме благодарни на кампанията „Българската Коледа" и на всички дарители. Участваме от години и получихме много добра, скъпа и качествена апаратура, с която спасяваме нашите малки пациенти. Досега имаме дарени респиратори, ковьози, ехограф, какъвто нямахме и дълго време ползвахме този на Родилното отделение. Отново благодаря на „Българската Коледа", която помага на недоносените бебета, да бъде спасен живота и здравето им.
- Отзивчив ли е българинът към подобни кампании и достатъчно известно ли е, че те са целогодишни, а не само около Рождество Христово?
- Смятам, че той е отзивчив. Като цяло, хората са съпричастни и склонни да даряват особено, когато се отнася за най-невинните и безпомощни – децата. Пожелавам на всички да помагат, когато могат, и да не забравят, че има хора в нужда.

Честита 2025 година!

Благотворителността утвърждава човечността

2.98 млн. лв. събра Българската Коледа

Обичта, която дава сили да продължаваш

Нека Господ се роди в сърцето на всеки човек

Честита Коледа и Рождество!

Сърцето на майката

С надежда подкрепата да продължи

„Българската Коледа“ показва щедростта на хората
