Част от средствата по НПУ под въпрос
Част от средствата по Националния план за устойчивост са под въпрос. Причината е, че страната ни не е изпълнила всички поети ангажименти, сред които са и реформите в обществените поръчки в здравеопазването. Страната ни разполага с месец, за да изложи аргументите си защо е постъпила по този начин.
Европейската комисия прие своята предварителна оценка на второто искане за плащане на страната ни и уведоми България, че редица ключови етапи не се считат за задоволително изпълнени. Това би могло да доведе до спиране на значителна част от плащането в съответствие с методиката на Комисията, съобщиха оттам.
Второто искане за плащане
обхваща ключови стъпки в осъществяването на 28 реформи и 14 инвестиции. Те включват важни реформи, насочени към подобряване на образованието, укрепване на бизнес средата, както и подобряване на социалния и здравния сектор, където влиза обновяване на онкологиите, изграждане на строук центрове, амбулатории и т.н. Искането за плащане включва и инвестиции в области като центрове за наука, технологии, инженерство и математика (STEM центрове), научни изследвания и иновации, подкрепа за бизнеса, обновяване с цел подобряване на енергийна ефективност, възобновяеми енергийни източници, както и ЖП-транспорт.
Комисията обаче е установила,
че на този етап осем ключови етапа и една цел не са изпълнени задоволително. Те засягат енергийния пазар, борбата с корупцията, въвеждането на задължителна съдебна медиация, обществените поръчки, при които се иска частните болници също да правят търгове, когато работят с обществени средства и и предприемачеството.
Повечето от тези ангажименти
са свързани с ключови реформи за справяне с предизвикателствата, посочени в специфичните препоръки за България, и бяха от решаващо значение за одобряването на първоначалния план за възстановяване и устойчивост. Както е предвидено в член 24, параграф 6 от Регламента за МВУ, в случай на неизпълнение на ангажиментите, поети в рамките на плана за възстановяване и устойчивост, Комисията може да предложи пълно или частично спиране на плащането. Тази процедура дава на държавите членки допълнително време за реализиране на неизпълнените ключови етапи или цели.
Комисията вече изпрати
своята положителна предварителна оценка на ключовите етапи и целите, които счита за задоволително изпълнени, на Икономическия и финансов комитет (ИФК), който разполага с четири седмици, за да представи становището си. Успоредно с това Комисията уведоми България за причините, поради които счита, че горепосочените ключови етапи и цели не са изпълнени задоволително. България разполага със срок от един месец, за да представи съображенията си на Комисията.
Ако след представените от България
съображения Комисията потвърди оценката си, че някои или всички ключови етапи и цели не са изпълнени задоволително, тя ще спре съответната част от плащането. Размерът на спряното плащане ще бъде определен чрез прилагане на методиката на Комисията за спиране на плащанията, която се прилага за всички държави членки и в която се отдава голямо значение на ключовите етапи, свързани с важни реформи.
От този момент България ще
разполага със срок от шест месеца, за да предприеме действия и да изпълни оставащите поети задължения. В края на този период Комисията ще оцени дали тези ключови етапи и цел са изпълнени задоволително. Ако това е така, тя ще отмени спирането и ще пристъпи към плащане на съответната сума.
Внесоха бюджетните закони в Парламента
От МС припомниха, че те са изготвени, за да се гарантирана фискалната стабилност и да бъде обезпечено нормалното функциониране на държавата
МБАЛ-Кърджали с нов рентген
Дигиталният мобилен апарат е дарение за Отделението по травматология
Пожар в частна болница в София
Няма пострадали, над 70 посетители и 13 бебета са били евакуирани временно от „Вита" заради инцидента
Проверяват смъртта на дете на годинка
Според прокуратурата то е починало вчера от пневмония, но родителите винят Спешна помощ
РЗИ-София отново сдвоява с еЗдраве
Този уикенд инспекторите ще дават достъп до здравното досие на хората в МОЛ Парадайс
НЗОК плаща за 267 пътеки в болниците
По тях минималният престой е три дни, но това не означава, че човек трябва да се изпише, ако не е излекуван, напомнят експертите на фонда
Затваряме педиатрията за три месеца
Да спасяваш сърцата на децата е мисия
Бих искала да кажа на всички колеги, че при нас ще намерят екип, изключително всеотдаен към работата си и отворен към тях, казва сестра Людмила Николова