България първа по хоспитализации в ЕС
България е първенец в ЕС не само по брой легла на глава от населението, но и по хоспитализации. Това става ясно от доклада „Health at a Glance: Europe 2024", който подготвят за поредна година експертите на ЕК, OECD и Европейската обсерватория за здравни политики. Целта на инициативата е да се подпомогнат европейските държави членки в опитите им да подобрят здравеопазването си.
Хоспитализациите
Средно в ЕС хоспитализациите през 2022 г. са били 155 на 1000 души. Техният брой обаче варира от над 300 до под 100 на 1000, като най-високи са в държавите, където има и най-много болнични легла, подчертават експертите. С най-много изписвания от болница през 2022 г. е била България с 331 на 1000 души. По този показател тя не просто е първенец, а рязко се отличава на фона на останалите държави-членки. Страните, които се нареждат след нея по брой хоспитализации са Кипър с 259, Германия – 213, и Австрия – 209 на 1000 души.
Отчетливият брой хоспитализации в България се случва и на фона на обратната тенденция в редица държави. Между 2019 и 2022 г. приемът в болница е паднала в повечето държави средно за ЕС с 12%, показват данните. Според анализаторите една от причините за това е пандемията. Но в основата на високия дял на лечението в болница според тях реално седят други практики и политика, като броя легла, клиничните практики, системата на финансиране, която може да мотивира подобна свръххоспитализация. Типичен пример за това на практика е България.
Леглата
При среден брой от 4.7 легла на 1000 души за 2022 г. у нас леглата са 8.2 на 1000. Отново ние сме единствената държава с показател над 8 легла на 1000 души. Държавите, които се нареждат зад над са Германия – 7.7, Румъния – 7.3, Австрия – 6.7, Унгария – 6.7, Чехия – 6.5, Полша – 6.1. В същото време държави като Швеция, Дания, Финландия имат болнични легла с 40% под средното за ЕС.
Болничната експанзия в България отново се случва на фона на обратната тенденция в ЕС, където през последното десетилетие има намаление на леглата заради развитието на дневната грижа и намаляването дължината на престоя в болница. Данните показват, че от 2012 до 2022 г. броят на леглата на глава от населението е намалял средно с 10%.
Намаление на леглата има не само в държави с по-развита болнична мрежа, но и в страни с по-малко легла, като Литва, Нидерландия, Естония и Люксембург. Изключение от тази тенденция се оказват само България и Румъния, отбелязват анализаторите.
Използваемостта
Преди пандемията използваемостта на леглата в ЕС е била средно 74%, през 2020 г. тя пада на 63% заради КОВИД, а през 2022 г. се вдига на 66. Изключение от това правят някои държави като Ирландия и Португалия, които след пандемията възстановяват нивата отпреди това. На срещуположният край отново е България, която попада сред държавите с най-ниска използваемост на леглата – под 60%. Това означава, че в тези случи системата има свободен капацитет, казват анализаторите. Въпреки това броят на леглата, новите болници и на хоспитализациите у нас растат с всяка година, толерирани и мотивирани от финансовите и регулаторни политики, които ежегодно толерират властите в лицето на парламентарно представените партии.
Внесоха бюджетните закони в Парламента
От МС припомниха, че те са изготвени, за да се гарантирана фискалната стабилност и да бъде обезпечено нормалното функциониране на държавата
МБАЛ-Кърджали с нов рентген
Дигиталният мобилен апарат е дарение за Отделението по травматология
Пожар в частна болница в София
Няма пострадали, над 70 посетители и 13 бебета са били евакуирани временно от „Вита" заради инцидента
Проверяват смъртта на дете на годинка
Според прокуратурата то е починало вчера от пневмония, но родителите винят Спешна помощ
РЗИ-София отново сдвоява с еЗдраве
Този уикенд инспекторите ще дават достъп до здравното досие на хората в МОЛ Парадайс
НЗОК плаща за 267 пътеки в болниците
По тях минималният престой е три дни, но това не означава, че човек трябва да се изпише, ако не е излекуван, напомнят експертите на фонда
Затваряме педиатрията за три месеца
Да спасяваш сърцата на децата е мисия
Бих искала да кажа на всички колеги, че при нас ще намерят екип, изключително всеотдаен към работата си и отворен към тях, казва сестра Людмила Николова