Спад на удавянията у нас
Той поясни, че всяка година
службата обучава между 800 и 1000 водни спасители, като отбеляза, че необходимият брой за обезпечаване на Черноморието е между 1300 и 1400. За последните 10 години обучените водни спасители са над 8000. „Със създаването си Водноспасителната служба продължава една традиция, която започва от началото на миналия век.
България е една от първите
държави, която е имала нормативен акт, регламентиращ водното спасяване, като със създаването на службата започва и масово обучение на спасители". Това пък посочи доц. Стоян Андонов, който е заместник- министър на младежта и спорта, дългогодишен председател на Националната комисия по водно спасяване и преподавател в Националната спортна академия.
Като основна причина за
водните инциденти, той изтъкна неспазването на правилата, непознаване и подценяване на опасността, неумението да се излезе от опасна ситуация и оказване на помощ. Председателят на БЧК акад. Христо Григоров отбеляза, че 60 години Водно-спасителната служба изпълнява своя дълг и е помогнала на хиляди хора да не изгубят живота си. Той подчерта, че документите, които тя издава на обучените от нея водни спасители се признават в целия свят.