Властта за двойния стандарт при храните
.jpg)
Трябва директива за производството и разпространението на храни в ЕС
Мая Манолова, омбудсман на Република България
Наличието на двойни стандарти на храните е не само дискриминация, но и обида за българските граждани. Предлагането на храни под една и съща марка, но с различни съставки и различно качество в отделни точки на европейския пазар е нарушение на равнопоставеността на европейските граждани, на техните права, и подкопава самата идея за равенство в Европейския съюз. Особено, когато тези разлики са съпътствани с по-високи цени. В момента сме изправени пред заплахата към „Европа на две скорости” да се добави и заплахата „Европа на два стандарта”.
От собствения си опит всеки един от нас знае, че освен разлики в качеството и съставките на хранителните продукти, има и такива в козметиката и в различни други стоки за бита. Гражданите очакват да разберат колко големи са тези разлики и дали се отразяват на здравето и на джоба им. С други думи се интересуват дали плащаме повече за шоколад с по-малко мляко и какао или за сокове от концентрат с пулп, представени за 100% плодови. Затова сме изработили и предлагаме проект на декларация, която да представим пред Европейския парламент и да бъде изпратена като обща позиция на българските институции на европейските органи.
Като омбудсман и юрист считам, че е необходима промяна в европейското законодателство. Сега действащите директиви имат изисквания към това продуктите да са безопасни, на етикетите коректно да е отразено съдържанието на храните и да се спазват условията за реклама. Липсва обаче директива за производството и разпространението на храни в общността. Затова категорично ще настоявам за промени в три посоки – да се забрани предлагането на стоки с една и съща марка, но с различно съдържание, в различни точки на Европейския съюз, да бъде създаден ясен механизъм за контрол, по възможност с единен европейски органи или посредством мрежа от националните органи, които да контролират спазването на това изискване, и да се предвидят сериозни санкции за нарушителите на тези правила.
А че това е възможно, вече сме оптимисти след изявлението на председателя на Европейския парламент Клод Юнкер в средата на миналата седмица.
Двойният стандарт трябва да се наказва като нелоялна търговска практика
Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите
Проверките за храните на българския пазар би трябвало не само да продължат, но и да се разширят върху други продуктови групи. Защото вече не рядко се срещат малки магазинчета по централни и не толкова централни улички на София и други градове, в които се продават доста стоки от т. нар. паралелен внос. Очевидно обаче българските потребители са идентифицирали определени стоки, в които имат по-високо доверие, защото са внесени директно от западноевропейските пазари и откриват разлики в качеството.
Коренът на проблема всъщност е в това, че е възможно продукти от един и същи производител, с една и съща търговска марка, да бъдат с различно съдържание и това коректно да е отбелязано върху етикета. Именно в тези случаи (ако приемем, че не трябва да бъде така) контролните органи практически са с вързани ръце, тъй като не можем да покрием хипотезата на нелоялната търговска практика. Но щом общественият натиск и институционалната подкрепа налагат да се търси налагане на единни правила и унифициране на съдържанието на всеки един продукт, който се предлага под дадена търговска марка, ние сме готови да подкрепим това и в последствие да се включим като контролен орган, който да следи дали се спазват правилата.

Без сухи супи в училищните бюфети

Зачестяват офертите с ИИ за "безплатни" цярове

Водата в сиренето намалява белтъка

Вдигат водата в саламуреното сирене

Няма нарушения при райския газ
От над 4 хиляди проверки на здравните органи, нарушения са установени само в един търговски обект, отчете д-р Галя Кондева

Рибата е подходяща за всеки

32% от първолаците с наднормено тегло

Спешни действия заради безводието

Пълна забрана на райския газ от днес
