Шумът от трафика увеличава стреса
В новото проучване 68 студенти
доброволци слушат три 3-минутни звукови пейзажа: природен звуков пейзаж, записан при изгрев слънце в Западен Съсекс, Великобритания, същият звуков пейзаж, комбиниран със звуци от автомобилен трафик със скорост 20 мили в час, и същият звуков пейзаж със звуци от автомобилен трафик със скорост 40 мили в час. Общото настроение и тревожността бяха оценени преди и след звуковите пейзажи с помощта на самооценъчни скали.
Проучването установява, че слушането
на естествен звуков пейзаж намалява самооценката за нивото на стрес и тревожност, а също така подобрява възстановяването на настроението след стресов фактор. Въпреки това ползите от подобреното настроение, свързани с естествения звуков пейзаж, са били ограничени, когато са били включени звуци от движението.
Само естественият звуков пейзаж е свързан с най-ниски нива на стрес и тревожност, а най-високи нива са отчетени след звуковия пейзаж, включващ трафик от 40 мили в час.
Авторите заключават, че намаляването
на скоростта на движение в градските райони може да повлияе на човешкото здраве и благополучие не само чрез въздействието си върху безопасността, но и чрез ефекта си върху естествените звукови пейзажи.
"Нашето проучване показва, че слушането на естествени звукови пейзажи може да намали стреса и тревожността и че антропогенните звуци, като например шумът от трафика, могат да прикрият потенциалните положителни въздействия. Ето защо намаляването на скоростта на движение в градовете е важна стъпка към това повече хора да изпитат положителното въздействие на природата върху своето здраве и благополучие", казват те.
Онкопрофилактиката е спасила повече от лечението
Какво биха променили кредитите за медици
Ползата от задължителното опресняване на знанията ще е минимизирането на риска от лекарска грешка и употребата на съвременните методи за диагностика и терапия
СЗО одобри тест за туберкулоза
Още три референтни лаборатории на ЕС
20% са с непосилни разходи за здраве
Продължаващото обучение трябва да е задължително
Но то не трябва да е свързано с рестрикции, а със стимули, които да мотивират колегите да повишават своята квалификация, казва проф. Николай Габровски
Тази година беше успешна за „Св. Екатерина"
И тази година е към своя край. Каква беше тя за УМБАЛ „Св. Екатерина", какво следва, влияе ли политическата криза на здравеопазването и как, попитахме проф. Димитър Петков.