Новото ръководство за предсърдно мъждене е по-практично
Тази година Европейското дружество по кардиология обнови гайдлайните за предсърдно мъждене. В написването на новото ръководство участва и доц. Васил Трайков, предходният председател на Дружеството по кардиология в България. Как бе сформиран екипа, кои са основните промени в новите гайдлайни и прилагат ли се те у нас, обяснява той за читателите на clinica.
- Доц. Трайков, как бе сформиран екипът за обновяване на европейските гайдлайни за лечение на предсърдно мъждене?
- Екипът за изготвяне на този документ се избира сред експерти в областта, които двамата ръководители на документа т.нар chairs подбират на базата на научните публикации на всеки специалист и до някаква степен и на географски принцип, за да има представителство от всички региони на Европа. Важни членове на екипа са и пациенти. В екипа не се включват само кардиолози, в случая с настоящия документ имаше и невролог, кардиохирурзи и други специалисти. Не се допуска участниците в работната група да имат значими конфликти на интереси, по отношение на финансови стимули от страна на фармацевтичната индустрия например. Това се декларира всяка година в хода на подготовката на документа. Ако такива се появят това води до отпадане от работната група. При публикацията на документа всички декларации за конфликт на интереси се публикуват и стават обществено достъпни.
- За коя тема в тях отговаряхте и кои бяха най-големите трудности, с които се сблъскахте с колегите си по време на обновяване на ръководството?
- В началото всеки получава определена задача да състави чернова на отделни секции, но поради конфиденциалност аз не мога да разгласявам подобна информация. При създаването на документа ролите са разпределени, като е създадена ясна йерахия с оглед добрата организация на работата. Всъщност това, което беше от изключителна важност по време на целия процес беше конфиденциалността. Не е разрешено участниците в работната група да разкриват, че участват в нея, както и да споделят каквото и да е информация по време на целия процес. Членовете на групата биват публикувани в деня, когато се представят ръководните правила, което става на ежегодния конгрес на Европейското кардиологично дружество - тази година това се случи в Лондон в края на август.
- Колко е напреднала науката за 4 години в лечението на предсърдното мъждене?
- Четири години е дълъг срок, когато става въпрос за наука и проучвания. За тези четири години видяхме резултатите от много важни проучвания, поради което нашите представи за поведението по отношение на тази аритмия се обогатиха сериозно. Така например излязоха нови данни относно ползата от катетърната аблация, като първа линия на лечение (преди антиаритмичните лекарства) при пациенти с пристъпно предсърдно мъждене. Има и нови данни относно ползата от приложението на стратегии за контрол на ритъма при пациентите с предсърдно мъждене. Появиха се и нови резултати относно хирургичните подходи при лечението на тази аритмия.
- Кои са основните промени спрямо досегашните гайдлайни?
- Една от големите новини беше, че в оценката на емболичния риск отпадна ролята на пола. Това е нещо, което породи големи дебати, но ние сме напълно убедени, че това е правилната посока. Видяхме доста проучвания по въпроса. Отпадна и скалата за оценка на риска от кървене, но не и детайлната оценка и корекция на модифицируемите рискови фактори за кървене.
Друга промяна е, че този документ е доста по-кратък с множество фигури, отразяващи алгоритмичния подход по отношение на поведението при различни сценарии. Това значително улеснява четенето и прави тези ръководни правила лесни за направата на бърза справка. Разбира се, както и досега, се издава кратка версия, както и дигитална версия, която всеки може да види на мобилното си устройство.
Още нещо ново е и изготвянето на отделен документ за пациенти, в който на достъпен език са представени основните положения в поведението при предсърдно мъждене.
- Доколко българските специалисти се съобразяват в практиката си с европейските гайдлайни?
- Ръководните правила не са закон, за да се спазват безусловно. Още повече че няма как алгоритмите и насоките да обхванат всички възможни клинични сценарии. Това, което знаем е, че придържането към ръководните правила въобще се свързва с по-добри резултати от лечението. В България според мен повечето колеги правят всичко възможно за придържането към ръководните правила.
- Има ли нужните условия те да се прилагат в лечебните заведения у нас?
- Разбира се. Страната разполага с почти всички условия за осигуряване на придържането към тези ръководни правила. Има само няколко терапевтични опции, които не можем да прилагаме както искаме. Това са например устройствата за перкутанно затваряне на ухото на лявото предсърдие, които не можем да прилагаме, защото не се реимбурсират от НЗОК. Повечето нови технологии за катетърната аблация вече са съвсем достъпни в страната благодарение на подобряването на реимбурсацията на консумативите за нея, което НЗОК предприе в началото на 2023 г. Това беше от огромно значение за осигуряване на добра грижа за българските граждани.
По отношение на достъпността на медикаментите също се справяме отлично, достъпни са всички нови перорални антикоагуланти. Има някои антиаритмици, с които не разполагаме в страната, но това няма негативно влияние, особено след данните за ползата от катетърната аблация в сравнение с антиаритмичните медикаменти.
- Очаква ли се сега обновяване и на българските ръководства, ако има такива?
- Дружеството на кардиолозите в България подкрепя и признава ръководните правила на Европейското кардиологично дружество. По традиция тези документи се превеждат на български и са налични и достъпни за всички на уеб страницата на ДКБ. Считаме, че по този начин създаваме възможност тези препоръки да стигнат до още повече лекари в страната. За този документ планираме да преведем и препоръките за пациенти.
Внесоха бюджетните закони в Парламента
От МС припомниха, че те са изготвени, за да се гарантирана фискалната стабилност и да бъде обезпечено нормалното функциониране на държавата
НЗОК плаща за 267 пътеки в болниците
По тях минималният престой е три дни, но това не означава, че човек трябва да се изпише, ако не е излекуван, напомнят експертите на фонда
Затваряме педиатрията за три месеца
Да спасяваш сърцата на децата е мисия
Бих искала да кажа на всички колеги, че при нас ще намерят екип, изключително всеотдаен към работата си и отворен към тях, казва сестра Людмила Николова
2.3 млн. хоспитализации са много
БСК с резерви към бюджета на ДОО
Доказахме, че в България може да се прави скрининг
Европа през 2022 г. призова за тестове за рак на дебелото черво при хората между 50-74 години, но това все още не е част от пакета на НЗОК, призоваваме за промяна, казва д-р Росица Кръстева
Да има повече пари за профилактика в бюджета
НСТС гледа трите бюджета
Парите за здравеопазване са над 11.8 млрд. лв. или 5.5% от БВП
Не подкрепяме замразяването на доходите
Бюджетът на НЗОК е изготвен на исторически принцип, липсват политики и реформи за справяне с основни предизвикателства, казват от Подкрепа