Спасиха крак с диабетно стъпало с ИИ
От лечебното заведение
посочиха, че този подход може да има сериозно приложение не само при лечението на диабетно стъпало, но и при други трудно зарастващи рани. До момента този методът е приложен пилотно в три града у нас. Изкуственият интелект сканира точните очертания на раната. Чрез липосукция от корема на пациента се извлича мастна тъкан.
Заедно с тъканно лепило
тя се зарежда в 3D биопринтер. Следвайки насоките на компютъра, принтерът отпечатва пластир с консистенцията на желе. Той се поставя в раната и рестартира регенериращите сили на организма. В 87% от случаите се постига оздравяване дори на рани, кървящи с месеци.
Точно така е излекувана
63-годишната Радка Янкова от село Камено, която е с диабет от 20 години. Жената страда и от диабетна полиневропатия. Това е усложнение на диабета, при което краката губят чувствителност. Хора като нея могат да стъпват върху стъкла и пирони, без да чувстват болка, затова не усещат, когато се наранят. Така тя уврежда левия си крак чак до костта.
Раната обхваща почти
цялото стъпало, дълбока е 5 см. Не зараства 5 месеца и постоянно се налагат хирургични обработки. Когато й казват, че е подходящ пациент за революционната процедура, ту приема без колебание. „Живея сама и трябва да се грижа сама за себе си. На всичко съм готова, само и само да се оправя", казва Радка.
„Технологията бе представена
на научен форум, в който нашата клиника участва. Тя веднага привлече интереса ни, тъй като е изключително научно постижение с обещаващи резултати. Договорихме демонстрация, имаме достатъчно пациенти, на които този метод може да помогне.
Процедурата е бърза,
а пациентът е в съзнание през цялото време", коментира началникът на Клиниката по съдова хирургия в УМБАЛ – Бургас проф. Валентин Василев. Той поясни, че този подход е разработен от южнокорейска компания, а България е четвъртата европейска държава, която започва да го прилага. Методът се използва вече в САЩ, Турция и Южна Корея.
Leqembi кандидатства за инжекция
ЕМА одобри 114 лекарства през 2024 г.
2024 г. с повече нови лекарства в ЕС
Одобрените иновативни терапии от ЕМА до ноември тази година са със 17 повече в сравнение с цялата минала година