Първи глобален форум за орално здраве
"Оралното здраве е важна част от
благосъстоянието, но въпреки това милиони хора нямат достъп до услугите, от които се нуждаят, за да защитят и насърчат оралното си здраве", заяви д-р Тедрос Гебрейесус, генерален директор на СЗО. "СЗО призовава всички страни да дадат приоритет на превенцията и да разширят достъпа до достъпни услуги за орално здраве като част от пътя си към универсално здравно покритие.", добави той.
Това новаторско събитие е част от
подготвителния процес за четвъртата среща на високо равнище на ООН по въпросите на незаразните болести през 2025 г.
Ключовите резултати от срещата се очаква фа е Банкокската декларация за орално здраве. Тя има за цел да го гарантира като основно човешко право. В нея се признава, че подобряването на достъпа до достъпни здравни грижи за устната кухина не може да бъде постигнато без интегрирането им в пакетите за първични здравни грижи и за всеобщо здравеопазване.
Очаква се по време на срещата да бъде обявена нова глобална коалиция за орално здраве, чиято цел е да насърчи партньорствата за увеличаване на обхвата и ефективността на инициативите за орално здраве в световен мащаб.
Онкопрофилактиката е спасила повече от лечението
Какво биха променили кредитите за медици
Ползата от задължителното опресняване на знанията ще е минимизирането на риска от лекарска грешка и употребата на съвременните методи за диагностика и терапия
СЗО одобри тест за туберкулоза
Още три референтни лаборатории на ЕС
20% са с непосилни разходи за здраве
Продължаващото обучение трябва да е задължително
Но то не трябва да е свързано с рестрикции, а със стимули, които да мотивират колегите да повишават своята квалификация, казва проф. Николай Габровски
Тази година беше успешна за „Св. Екатерина"
И тази година е към своя край. Каква беше тя за УМБАЛ „Св. Екатерина", какво следва, влияе ли политическата криза на здравеопазването и как, попитахме проф. Димитър Петков.