Вейповете с остър ефект върху съдовете
До момента са включени общо
31 здрави пушачи и такива употребяващи вейпове на възраст от 21 до 49 години. В три отделни сесии участниците в проучването са преминали през две изследвания с ЯМР. Резултатите са били сравнени с тези при непушачи.
След вдишване на всеки вид
изпаряване или пушене се наблюдава значително намаляване на скоростта на кръвния поток в покой в повърхностната бедрена артерия. Тази артерия минава по протежение на бедрото и снабдява с кислородна кръв цялата долна част на тялото. Намаляването на съдовата функция е била най-изразено след употреба на електронни цигари, съдържащи никотин, следвани от електронните цигари без никотин.
Намаленото венозно насищане
с кислород също е било налице при хората употребяващи вейпове, независимо дали са съдържали никотин.
"Ако острата консумация на електронна цигара може да има ефект, който се проявява незабавно на ниво съдове, то е възможно хроничната употреба да причини съдово заболяване.", каза д-р Набут. Според д-р Набут посланието, което трябва да се изведе от това, е, че употребата на вейпове може да не е безвредно.
"В крайна сметка разчитаме на науката, за да ни помогне да направляваме регулирането на такива продукти в полза на общественото здраве", каза тя. "Въздържането от пушене и изпаряване винаги е препоръчително.", каза той.
Онкопрофилактиката е спасила повече от лечението
Какво биха променили кредитите за медици
Ползата от задължителното опресняване на знанията ще е минимизирането на риска от лекарска грешка и употребата на съвременните методи за диагностика и терапия
СЗО одобри тест за туберкулоза
Още три референтни лаборатории на ЕС
20% са с непосилни разходи за здраве
Продължаващото обучение трябва да е задължително
Но то не трябва да е свързано с рестрикции, а със стимули, които да мотивират колегите да повишават своята квалификация, казва проф. Николай Габровски
Тази година беше успешна за „Св. Екатерина"
И тази година е към своя край. Каква беше тя за УМБАЛ „Св. Екатерина", какво следва, влияе ли политическата криза на здравеопазването и как, попитахме проф. Димитър Петков.