Пролетта обостря гръбначните болести

Шийните прешлени са ръководители на целия гръбначен стълб и болестите по тях прогресират. Немалко са обаче и тези на ломбалните прешлени, в областта на кръста.
Техническото и технологичното развитие на нашата цивилизация, повсеместната компютъризация на човешкия труд, са сред основните причини за тези заболявания. От една страна компютъризацията е полезна, но от друга, вади човека от естествената му среда и го поставя целодневно в непривични пози, които в крайна сметка изкривяват телата ни. Принудителните пози над компютрите натоварват шийният и поясният дял, както и гърба в цялост. Тялото започва да дава сигнали като първоначално се усеща тежест, схванатост и напрежение в гърба. Първо се засягат меките тъкани, пояснява доц. Петровска. А после процесът прогресира и обхваща и костната тъкан - прешлените, като това предизвиква остеопоротични изменения, т.е. става разрехавяване на костната плътност, което в крайна степен води до инвалидизация.
Тези заболявания са в рубриката „хронично рецидивиращи", което ще рече, че човекът е обречен да си ги носи до края на живота", казва доцентът. И призовава българите да обръщат повече внимание на първите симптоми. Дори в това отношение е добре да се стремим към манталитета на средния европеец, който акуратно и стриктно се грижи за своето здраве и тяло. Събратята ни от голямото европейско семейство, веднага щом усетят малко напрежение в гърба, отиват на лекар и си правят рентгенова снимка. Това е правилният подход, а не да се пият хапчета и да се прави терапия без консултация със специалист по рехабилитация. Въпреки, че през последните години експертите в тази област у нас прогресивно намаляват. Първо, защото дисциплината е трудна, изисква да се познава префектно анатомията, физиологията, местата на мускулите, нервите. И второ, е безкрайно отговорно да се упражнява, тъй като манипулациите, особено на шийните прешлени, се правят едноактно. „Рискът от една единствена грешка може да нарани пациента ми необратимо, затова концентрацията ми по време на работа е на 100 процента", признава д-р Петровска. Според нея е напълно безотговорно да се ползват услугите на самоуки чекракчии и масажисти, каквато масова практика съществува у нас. Нерядко в болницата идват хора с парези и парализи, предизвикани от самодейци, и за съжаление повечето гафове са дефинитивни, т.е. необратими.
Според доц. Петровска рядко личният лекар може да хване гръбначно заболяване, обикновено джипито бързо праща пациента си при невролог, който пък предписва медикаменти, които имат своя позитивен, но и отрицателен ефект. Например Ибупрофен-а, който често се изписва и носи различни имена, има токсично въздействие върху черния дроб, когато се приема продължително време. Същото се отнася и за други противовъзпалителни лекарства, голяма част от които дразнят стомашната лигавица. Затова доц.Петровска съветва, пациентите да се доверяват по-често на физикалната и рехабилитационна медицина, тъй като тя е основна специалност в науката, традиционен способ за лечение
Профилактиката срещу тези заболявания е индивидуална за всеки отделен човек. „Няма болест, има болен човек", обича да повтаря пред своите студенти доц. Петровска, за да подчертае уникалността на всеки отделен пациент.
Но все пак на всички работещи с компютри, тя препоръчва на всеки час да почиват по 10 минути. Добре е да правят упражнения за горните крайници, които са най-засегнати при този вид заболявания цервикалният дял и шийните прешлени. Също и с долните крайници заради ломбалният дял на гръбнака, който при продължителна работа, е установено, че се натоварва с тежест сравнима с близо 275 кг.
И при първите симптоми веднага да се потърси лекар специалист.

Намаляват обучението на сестрите

България е без скрининг за таласемия

НЗОК да припознае акушерките в договарянето

Да бъдем страна в договорния процес

Сестринските практики да се финансират

Майчин дом поема ражданията от Перник

Детската болница в Бургас готова до декември

Искаме договори за качество с НЗОК

1 лв. такса в болница е популизъм
