БАТЕЛ разширява членовете си
Българска асоциация на търговците на едро с лекарства разширява членовете си, като към нея се асоциират и някои от големите вериги с аптеки в страната. Новото име на организацията ще бъде Българска асоциация на търговците на едро и дребно с лекарства - БАТЕДЛ, съобщиха оттам за clinica.
В асоциацията досега членуваха едни от най-големите дистрибутори в страната, чийто дял е около 50% от общия фармацевтичен пазар в търговията на едро с лекарства. Сред тях са „Софарма трейдинг", „Фьоникс" и „Консумфарма". Сега към тях се присъединяват и няколко от големите вериги с аптеки у нас - Софармаси, Бену, Медея, Фрамар, Гален и Афиа, които имат над 300 обекта в цялата страна.
„Със създаването на БАТЕДЛ разширяваме
обхвата на досега съществуващата Българска асоциация на търговците на едро с лекарства в посока аптеки, защото считаме, че като ключов участник във веригата на лекарство снабдяването е важна и бизнес гледната точка на търговците на дребно, която до момента липсва. А ние вярваме, че именно бизнесът в голяма степен води иновациите, има ключова роля за цялостната дигитализация и осигурява значителна част от инвестициите, необходими за развитието на всеки един сектор. Искам да направя и едно важно уточнение – ние от БАТЕДЛ се фокусираме единствено и само върху аптеката като бизнес без да навлизаме в теми, касаещи съсловието на фармацевтите, които попадат в обхвата на техните професионални асоциации", сподели Оля Василева, която поема ролята на изпълнителен директор на БАТЕДЛ. И допълни, че в дългосрочен план организацията ще работи в подкрепа на дигитализацията в сектора, стриктното прилагане на законодателството и на единни стандарти от всички участници, както и въвеждането на добри примери и практики от Европа, в това число и развитие на здравните услуги в сектора на търговия на дребно в страна ни, обявиха оттам.
Разширението на асоциацията и
присъединяването на новите членове не е неочаквано. Причината е, че фарамцевтичният пазар у нас е съставен от икономически субекти с различни интереси, които търсят своето представителство в общественото пространство. Тази потребност бе допълнително изострена през последните няколко години, когато икономическите интереси в сектора намериха и своите политически лобита, за да реализират взаимно изключващи се промени в различни посоки. Затова и броят на браншовите организации се увеличи.
Българският фармацевтичен съюз,
където членуват всички фармацевти, защитава най-вече интересите на отделните професионалисти и в този смисъл той отсоява по-скоро правото на независимите малки аптеки и вериги да съществуват.
Асоциацията на собствениците на аптеки
защитаваше интересите на големите вериги, но и там имаше различия с оглед на вертикалната интеграция, тъй като много от веригите са само хоризонтално интегрирани. Така към БАТЕЛ естествено се присъединяват част от аптеките в лицето на Софармаци и Бену, зад които седят и големите дистрибутори на лекарства в лицето на „Софарма трейдинг" и „Фьонкс". Четвърта аналогична организация, която се бори за интересите на друг сегмент аптеки е
Инициативният комитет на магистър фармацевтите,
зад който основно седи третият голям дистрибутор в страната - „Стинг", както и независими аптеки. Без подобно представителство засега остава четвъртият голям дистрибутор у нас - „Фармнет", който също е в една икономическа група с веригата аптеки Марешки. При него обаче бе реализиран директно политически субект, който допреди няколко години бе дори част от парламентарния живот на страната.
Българската асоциация за развитие на паралелната търговия
бе петата организация, която възникна в последните години. Тя обединява интересите на търговците на едро, които извършват рекспорт и паралелен внос. Миналата година се появи и още една организация на търгвоци на едро. Тя е на вносителите на нерегистрирани лекарства, която защитава бизнеса на фирмите, които внасят медикаменти по Наредба 10, заобикаляйки официалната регулация на цените у нас и продавайки ги така на по-високи стойности, отколкото дори в други, по-богати от България, държави.
КЗК иска еднакви правила за паралелния внос на лекарства
Според комисията е нужно да се въведе единен код за медикаментите за търговската мрежа без оглед на доставчика им
Болниците с 322 млн. за декември
Здравната каса пренасочи 15-те млн. от помощни средства за лечение на деца в чужбина и даде допълнително 5 млн. за медицински изделия