Какво означава Тръмп за здравеопазването
Изборът на Доналд Тръмп за президент на САЩ на 5 ноември този месец поставя САЩ пред редица интересни алтернативи на развитие, както във външната, така и във вътрешната политика на страната. Здравеопазването и иновациите определено са сфери, в които предстоят промени. Според авторитетното медицинско списание „Лансет" обаче завоите в политиката на страната в тези направления не се очаква да са особено положителни.
Въпреки че кампанията на новия американски президент Доналд Тръмп почти не е засегнала в детайли темата за здравеопазването, то няма съмнение за нагласите му по нея, смята Лансет. Според списанието първият мандат на Тръмп в това отношение е бил „вреден". Оттам добавят, че американският президент се гордее с това да се обляга повече на инстинктите си, отколкото на експертите и научните доказателства, ако не се вписват в неговия дневен ред.
Научният потенциал под угроза
От Лансет не спестяват опасенията си и за избора на Тръмп за нов здравен министър. Според тях Робърт Ф. Кенеди младши, който вече бе номиниран официално за поста, е направил не едно и две подвеждащи и фалшиви здравнитвърдения. Включително, че няколко отделна на Агенцията за храните и лекарствата „трябва да си ходят". Отслабването на институции като Центъра за контрол на заболяванията и превенцията, на Националния здравен институт и FDA рискува да се стигне до научен вакуум, не само в страната, но и за останалите държави, които се облягат на тези авторитети за цял свят, смятат от Лансет.
Социалната цена
75 милиона американци гласуваха за Тръмп заради опасенията си за икономиката и цената на ежедневието, не и с идеята за здравеопазването, сега обаче много от тях трябва да си зададат въпроса дали няма да загубят част от здравните си права, казват от Лансет. И визират застрахователните субсидии на Байдън, които Конгресът не иска да поднови догодина. Ако това се случи обаче, 4 милиона американци могат да загубят здравното си покритие, колкото и да е минимално то.
Друга тема, която ще генерира социално напрежение според медията е въпросът за репродуктивните грижи. Тя засяга не само правото на жените да решават дали да родят, но и поставя под риск практикуването на АГ-специалистите в страната, което може да доведе до отлив на кадри, както и до нуждата им от морална и правна подкрепа.
В международен план
С избора на Тръмп под въпрос се поставят и лидерството на САЩ сред световните здравни общности. САЩ е сред водещите донори за Световния фонд за борба със СПИН, туберкулоза и малария. СЗО също трябва да се притеснява, че САЩ може да отслаби или скъса връзките с организацията, както стана по време на пандемията. Аналогична съдба може да очаква и организациите, посветени на борбата с климатичните промени, смята медията.
Изходът
Според Лансет решението на повечето от посочените проблеми е в ръцете на Сената, който сега ще е под контрола на Републиканците. Те трябва да изпълнят задължението си да опазят добруването на американците, като отхвърлят неприемливи кандидатури за новия кабинет на Тръмп, който ще ръководи секторните политики, като здравеопазването и иновациите.
Онкопрофилактиката е спасила повече от лечението
Какво биха променили кредитите за медици
Ползата от задължителното опресняване на знанията ще е минимизирането на риска от лекарска грешка и употребата на съвременните методи за диагностика и терапия
СЗО одобри тест за туберкулоза
Още три референтни лаборатории на ЕС
20% са с непосилни разходи за здраве
Продължаващото обучение трябва да е задължително
Но то не трябва да е свързано с рестрикции, а със стимули, които да мотивират колегите да повишават своята квалификация, казва проф. Николай Габровски
Тази година беше успешна за „Св. Екатерина"
И тази година е към своя край. Каква беше тя за УМБАЛ „Св. Екатерина", какво следва, влияе ли политическата криза на здравеопазването и как, попитахме проф. Димитър Петков.