НКБ ще запази и развие детската кардиохирургия
Сърдечните операции на деца в НКБ през тази година са по-малко с около 20% за първите девет месеца в сравнение с миналата. Защо е така, решиха ли се проблемите с кадровия дефицит в болницата, ще се запази ли тази уникална за страната ни дейност, попитахме д-р Красимир Джинсов. Той е директор на лечебното заведение от края на лятото.
- Д-р Джинсов, обемът на детските кардиохирургични операции за първите 9 месеца на годината остава по-нисък в сравнение с миналата, на какво се дължи това?
- Намален е броят на отчетените клинични пътеки и извършените операции, а не на оперираните деца. По данни на Клиниката по Детска кардиология, броят на децата преминали интервенционално и хирургично лечение е същия. Извършени са по-малко реоперации.
От друга страна подобреният пренатален скрининг и пренатална диагностика, намаляват общия брой на деца с вродени сърдечни аномалии и оттам и на тези, които имат нужда от оперативно лечение.
Диагностиката и лечението на децата с вродени сърдечни аномалии, се осъществява спрямо стандартите на водещите центрове в света. Интервенционалното и оперативно лечение се извършват планово, по предварителен график, като същевременно се осигурява и спешната диагностика и терапия.
- Ще успеете ли да запазите тази уникална за страната ни дейност и да я възстановите в максимален обем?
- Дори смятаме да я развием още. Изпращаме един млад и перспективен детски кардиохирург в чужбина, в един от най-големите центрове за лечение на деца с вродени сърдечни малформации, където да натрупа опит и да приложи наученото в НКБ. Национална кардиологична болница се стреми да бъде иноватор в сферата на Кардиологията и Кардиохирургията за деца и възрастни. Ние няма да престанем да търсим иновативни методи за диагностика и лечение на най-нуждаещите се, нашите малки пациенти.
- Какво е положението с кадровия дефицит в болницата като цяло, който според предното ръководство доведе и до проблема с намалението на детските операции на сърце?
- Недостигът на специалисти по здравни грижи е проблем на цялото здравеопазване в България и в Европа. Национална кардиологична болница търси устойчиви решения за преодоляването му. Стремя се да подобрим условията на труд и да предлагаме конкурентно заплащане. Ще се опитам да обогатя пакета от социални придобивки, от които могат да се възползват служителите на болницата, например ваучери за храна, преференциални условия за спортни активности, мобилни услуги, банково обслужване и други услуги полезни в ежедневието.
Подготвям заедно с моите колеги и различни образователни програми и стипендии за медицински сестри и за такива, които все още се обучават. Планирам да се въведе и диференцирано заплащане на медицинските сестри в зависимост от преминатото допълнително обучение, като по този начин, ще ги стимулираме да се самоусъвършенстват и да се развиват професионално, също като лекарите.
Национална Кардиологична Болница е база за обучение по няколко специалности за специалисти по здравни грижи, като съвсем скоро получихме и акредитация за специалност „педиатрични здравни грижи". Така всички медицински сестри, които искат да се развиват в това направление, могат да специализират при нас.
- В какво финансово състояние поехте НКБ и какви са идеите ви за развитието на болницата?
- Като всяка държавна болница НКБ има своите финансови проблеми и задлъжнялост от предишни години. За нас грижата за болните е от първостепенно значение и дори необходимите разходи да са повече от приходите за лечението на даден болен, ние ги правим. В интензивните отделения се лекуват пациенти в тежко състояние с множество придружаващи и утежняващи заболявания и само благодарение на високотехнологичната медицинска апаратура и грижите на отдадените професионалисти – лекари, медицински сестри, рехабилитатори, здравни асистенти, болногледачи, санитари, с които разполага Национална Кардиологична Болница, успяваме да ги стабилизираме и върнем обратно в обществото, при техните близки. Реанимационните грижи са скъпи, а собственият приход на звеното не е достатъчен да покрие разходите му, но пак повтарям, не това е най-важното. Мога да преживея финансовата загуба, но не и загубата на човешки живот. Разбира се за болницата като търговско дружество би било прекрасно да получава по-добро заплащане за тази дейност, за да може поне да се самоиздържа.
Смятаме да затвърдим мястото на лечебното заведение, като водещ национален център за лечение на сърдечно-съдови заболявания, като постоянно търсим и внедряваме последните достижения на медицинската наука.
- Предвиждате ли да разширите портфолиото й с услуги, както постъпва "Св. Екатерина" или ще запазите профила й тясно специализиран в областта на Кардиологията?
- В Националната Кардиологична болница работят едни от най-добрите и доказали се в бранша специалисти. Един от приоритетите ми като Изпълнителен директор е да запазя статута на болницата, да осигуря най-новата апаратура, най-новите технологии в грижата за болните. Това не винаги е лесно, тъй като технологиите в здравеопазването се развиват много динамично, изкуственият интелект навлиза все повече. Понякога апаратура, която е била нова преди 2 години, днес вече е стара и има нещо по-добро на пазара. За да бъдем в крак с съвременните тенденции, в инвестиционната ни програма е залегнало и закупуването на нова медицинска техника, която да подпомага нашите екипи в диагностиката и лечението на заболяванията по профила на лечебното заведение. Искам грижата, която получават нашите пациенти да е същата, която биха получили във водещите центрове в Европа.
В последните години се набляга на активното лечение и продължителната рехабилитация след дехоспитализацията е оставена на страна. Поставил съм си за цел да развием кардио и невро рехабилитацията в базата ни в Банкя и да позиционираме отделенията там сред водещите рехабилитационни центрове в Европа.
- Какви са заплатите в болницата за лекари и сестри, покриват ли изискванията на КТД и какви са намеренията ви - може ли да се увеличат? Съгласен ли сте с жалбата на частните, университетските и общинските болници срещу премахването на изискването за минимални заплати в НРД?
- Заплатите в момента са по-високи от тези в досега действащия Колективен трудов договор. Заедно с останалите членове на Съвета на Директорите, обсъждаме възможностите за повишаване на основните заплати на специалистите по здравни грижи, а на следващ етап и на лекарите и останалите служители. Всяко лечебно заведение има различни финансови параметри и когато в една болница едно заплащане е нормално, то в друга повишаването на заплати и допълнителни разходи дава общо негативно отражение. Но не трябва да забравяме, че именно медицинските екипи се грижат неуморно за пациентите, спасяват животи и променят съдби. Трудът им трябва да бъде оценен и заплатен подобаващо.